Winlink

Czy można wysłać e-mail bez internetu?

Jest to jak najbardziej możliwe ale musi być do tego spełnionych kilka przesłanek. Krótkofalowcy na całym świecie korzystają codziennie z usługi zwanej Winlink. Usługa ta pozwala za pomocą radia przesłać wiadomość w formacie jak wiadomość e-mail z dowolnego miejsca na ziemi do dowolnego adresata.
Czym zatem różni się wiadomość winlink od wiadomości e-mail? W przypadku wiadomości e-mail wymagany jest dostęp do sieci internet a z tym, nawet w XXI wieku bywa różnie. Na terenach objętych katastrofą, gdzie dostęp do prądu często jest niemożliwy, skuteczne przekazanie informacji na odległość stanowi problem. Wykorzystanie węzłów winlink pozwala na dostarczenie wiadomości do np. sztabu kryzysowego w niezmienionej formie, nie ważne czy jest to krótka wiadomość tekstowa, dokładny raport sytuacyjny czy nawet zdjęcia z miejsca zdarzenia. Ilość węzłów Winlink na świecie jest na tyle duża, że niezależnie od rozległości obszaru katastrofy zawsze można z tej sieci skorzystać. W Polsce również posiadamy węzły tej sieci.

Gdzie w Polsce są węzły winlink?

Pierwszy węzeł Winlink w Polsce powstał w 2017 roku dzięki wspólnym działaniom członków MASR. W następnych latach kolejne węzły zawitały w Wielkopolsce oraz na Śląsku.

Jak zacząć pracę w sieci winlink?

Dostęp do sieci winlink można uzyskać na częstotliwościach komercyjnych, wykupionych stricte pod organizacje (np. Czerwony Krzyż, RNRE) czy na częstotliwościach przeznaczonych dla krótkofalowców. Częstotliwości te mogą być od pojedynczych MHz nawet do częstotliwości GHz dostępnych poprzez satelity geostacjonarne.