Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

RAIN 2018 - ćwiczenia międzynarodwe

BezpieczeństwoRAIN 2018 – Polsko-Niemiecko-Holenderskie Ćwiczenia Łączności Kryzysowej

Autorami ćwiczeń byli: Przemek SQ8NYB, Michael DJ9OZ oraz Jan PA7O.
Ćwiczenia odbyły się w dniu 24.11.2018.

Ćwiczenia były skierowane do stacji sztabowych, w związku z czym nie ogłaszaliśmy pospolitego ruszenia. Polegały one na przekazaniu komunikatów pomiędzy Polską a Holandią via Niemcy i z powrotem na KF (80 oraz 40 metrów) oraz za pomocą emisji cyfrowej WinLink.

Polskę reprezentowały stacje: SP5MASR (Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa) pod nadzorem Macieja SQ5EBM, Adriana SQ5AM, Wita SP5WIT oraz SP0MASR (Małopolska Amatorska Sieć Łączności Kryzysowej) pod nadzorem Michała SP9XWM oraz Tomka SP9SCZ.

Po stronie niemieckiej główna stacja: DL0NFD, zaś po stronie Holenderskiej: PI9D.

Ćwiczenia odbyły się w godzinach 1300-1430 czasu lokalnego. Ze względu na CQWW CW bardzo wiele stacji było słyszalnych na fonii i panował bardzo duży gwar. Należy jednak mieć na uwadze, iż podczas sytuacji Emergency, byłby wydzielony cichy kawałek częstotliwości. Nie odnotowano bariery językowej, co świadczy o wysoko wykwalifikowanej kadrze operatorów.

Podsumowując – ćwiczenia przebiegły pomyślnie. Podczas następnych ćwiczeń warto rozważyć przeprowadzenie prób łączności na paśmie 60 metrów, gdyż może ono być mniej zaszumione niż 80 metrów oraz o mniejszej liczbie QRM jak w przypadku 40 metrów.

Na zakończenie chciałem podziękować wszystkich uczestnikom wymienionym powyżej, a w szczególności Maciejowi SQ5EBM za pomoc w przygotowaniu podsumowania.

Pozdrawiam serdecznie,

Przemek SQ8NYB

v-ce Prezes ds. ćwiczeń Klubu Łączności Kryzysowej „SP EmCom” PZK

Koordynator Rzeszowskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej przy OT18 PZK w Rzeszowie

Spotkanie z koordynatorem RNRE w Warszawie

W piątek 7 grudnia na zaproszenie SP EmCom Mazowsze odbyło się spotkanie z koordynatorem włoskiego odpowiednika EmCom czyli Raggruppamento Nazionale Radiocomunicazioni Emergenza – Alberto Barbera IK1YLO.


Więcej na stronie SP EmComPozdrawiamy MASR.

Spotkanie Świąteczne


Za miesiąc Święta Bożego Narodzenia ? ? ?.
Z tej okazji Praski Oddział Terenowy PZK organizuje tradycyjne już spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 9 grudnia 2018 roku o godz. 16 w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe przy ul. Podskarbińskiej 2.
Jak co roku impreza ma charakter składkowy, zachęcamy więc do przyniesienia świątecznych specjałów.
Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków krótkofalarstwa i łączności radiowych wraz z bliskimi. Mamy nadzieję, że miło spędzimy ten czas w gronie przyjaciół i znajomych.
Do zobaczenia ?.

Zarząd OT-37 PZK

Mapa z ćwiczeń Renegade/Sarex 18/II

18 listopada, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z BBiZK, przekazaliśmy do Biura Bezpieczeństwa I Zarządzania Kryzysowego mapę zasięgu syren systemu alarmowania o zagrożeniach. Mapa Google została sporządzona na podstawie ponad 140 raportów z Warszawy i Mazowsza otrzymanych droga radiowa (bezpośrednia, przez przemienniki, przez Winlink). Zawarte są na niej raporty z wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Dziękujemy wszystkim za zgłoszenia.

Dziękuję wszystkim za zgłoszenia. Trochę wstyd,ze na 2200 wydanych pozwoleń na Mazowszu nie ma więcej woli działania. Niemniej ponad 140 zgłoszeń w tym roku to sporo więcej niż rok temu (ok 85 zgłoszeń). Świadczy to o wzroście świadomości i zaangażowania naszej Służby. Staramy się przypomnieć krótkofalowcom,że na ich pozwoleniach widnieje słowo Służba. Staramy się przypomnieć krótkofalowcom,że mogą być użyteczni dla społeczeństwa.

Link

"RAIN 2018" - Ćwiczenia Holendersko-Niemiecko-Polskie

Serdecznie zapraszam do udziału w zbliżających się międzynarodowych ćwiczeniach łączności kryzysowej "RAIN 2018".

Administrators: Netherland, German and Polish National Emergency Radio Organizations (Dutch EmCom, DARC EmCom, SP EmCom PZK)

Contact: Przemek SQ8NYB sq8nyb@gmail.com, Michael DJ9OZ dj9oz@darc.de, Jan PA7O pa7o@yahoo.com

Date: 24th of November 2018 (Saturday)

Time: 1200-1330 UTC

Bands: 2 m – VHF – just local if required, 80/40 m – HF (SSB/FM only Emergency frequencies), digital: Win-Link

https://www.facebook.com/events/436919800175924/

Zapraszam!
Przemek SQ8NYB


O MASR w Polskim Radiu

BezpieczeństwoPolskie Radio 1, 15.11.2018 audycja "W samo południe". Informacja o udziale MASR i innych Krótkofalowców w Ćwiczeniach Renegade/Sarex i teście syren systemu alarmowania na Mazowszu, w porozumieniu z BBiZK ... I o mapie słyszalności, którą sporządzamy i przekażemy do Biuro Bezpieczenstwa I Zarządzania Kryzysowego. Jednak nie samą łącznością kryzysową MASR żyje. Poniżej znajdziecie też fragment audycji z 12.11.2018 z Polskiego Radia 4 o działaniach naszego klubu i SP5KAB na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, w ramach obchodów Święta Niepodległości.

Wywiadu udzielał Koordynator MASR Kol. SQ5EBM

MASR w Renegade/Sarex 2018 - Polskie Radio I 15.11.2018
Fragment audycji z 12.11.2018 z PR4

11.11.2018 & Muzeum X Pawilonu Cytadela - podsumowanie

11.11.2018 na zaproszenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej i Stowarzyszenia "Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza"
wzięliśmy wraz z Kolegami z klubu SP5KAB udział w uczczeniu Święta Niepodległości i pierwszej transmisji radiowej proklamującej odrodzenie Polski,a nadanej w listopadzie 1918 roku z terenu Cytadeli Warszawskiej.Więcej i galeria w zakładce "Czytaj więcej".

UWAGA! OGŁASZAM ĆWICZENIA! 14/15 listopada

BezpieczeństwoSzanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

Otrzymaliśmy informację,że 14 listopada w godzinach 8-13 terenie Warszawy odbędzie się głośny test syren systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach z powietrza, w ramach ćwiczeń RENEGADE/SAREX 18/II.

Całość ćwiczeń przewidziana jest na 14-15 listopada z zapasowym terminem na 16.11.2018. Testy syren na Mazowszu również powinny się odbyć 14go.

Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa PZK w porozumieniu z Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy sporządza, podobnie jak rok temu, mapę słyszalności syren.

W związku z tym OGŁASZAM ĆWICZENIA polegające na zgłaszaniu słyszalności syren w pomieszczeniach i na zewnątrz wg. poniższego schematu:

ZNAK,
QTH (miasto, ulica) z info czy słyszalność w pomieszczeniu czy na zewnątrz
Czas lokalny (prosimy nie podawać QTH lokatora),

Poziomy słyszalności

1 - brak słyszalności
2 - słyszalność słaba
3 - słyszalność średnia
4 - słyszalność dobra z lekkimi utrudnieniami
5 - słyszalność doskonała
-------------------

QRG pracy stacji SP5MASR:

145.500 bezpośrednio

Przemiennik SR5WZ 439.000 ctcss 127.3

3.725 LSB +/- Zwracam się tutaj z prośbą do operatorów MASR spoza Warszawy o podjęcie pracy na 80m jako SP5MASR. Prośbę kieruję szczególnie do kolegów z Siedlec, Radomia i Ostrołęki

Stacje spoza Warszawy mogą spodziewać się testu syren również 15 listopada. Jeśli tak się stanie,to stacje te proszone są o zgłaszanie się wg. w/w schematu do stacji SP5MASR na 145.500 / SR5WZ a w przypadku braku łączności podczas trwania ćwiczenia proszę o przekazanie informacji osobiście lub via pośrednika najpóźniej do 16.11.2018 do 21:00 (LT) na 145.500 lub SR5WZ ewentualnie 16.11.2018 w godzinach 21-21:30 na 3725.0 +/- QRM (stacja sztabowa SP5MASR będzie wywoływała w tych godzinach) w ostateczności drogą elektroniczną na sp5masr@winlink.org
W tytule przedrostek //WL2K

W zeszłym roku odzew naszego środowiska był przeogromny i wywarło to spore wrażenie na przedstawicielach administracji. Krótkofalowcy pokazali swoją moc! W tym roku również zachęcamy do zgłaszania się.

Wiem,że to normalny dzień pracy. Zabierzcie ze sobą radiostacje ręczne. Ja tak zrobię.

Stacje,które przekażą komunikat drogą RADIOWĄ otrzymają dyplom w postaci elektronicznej, który będzie do pobrania z naszej strony internetowej.

Piknik Królewskie Źródła - podsumowanie

Piknik Królewskie Źródła uważam za udany.
Sporo osób z Emcom i sieci MASR pojawiło się na tegorocznym pikniku.
Dziękuje Kolegom za liczne przybycie i pomoc a nowym Kolegom którzy chcą dołączyć do MASR mówię zapraszam.


VY 73! de SQ5DRO NORBERT
Powiatowy Koordynator MASR PZK
Member of PZK OT-51

SN1918WAR

11 listopada br. nasza sieć weźmie udział w uświetnieniu 100-lecia odrodzenia niepodległego państwa polskiego poprzez udział w uroczystych obchodach poprzez organizację i pracę okolicznościowej stacji :

Całość uroczystości organizowana jest przez warszawskie Muzeum Niepodległości
oraz dodatkowo :


Gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału jeśli nie osobiście to chociaż poprzez obecność radiową.
Pragniemy podkreślić iż następną tego typu okazję prawdopodobnie będą miały dopiero nasze wnuki !

Szczegóły na stronie organizatora.

Znak dla stacji bezobsługowej przyznany

NewsyDziś otrzymaliśmy z UKE pozwolenie dla stacji bezobsługowej w pasmach 80/60/40/30/2m
Już niebawem m.in. węzeł Winlink będzie osiągalny pod znakiem SR5WLK.
Wygenerowano w sekund: 0.04