Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Ćwiczenia "Blokada"

W dniu dzisiejszym odbyły się ogólnopolskie ćwiczenia UKF "Blokada". Spośród istniejących sieci SP EMCOM zdolności do pracy UKF zgłosiły sieci:Śląska (Jastrzębie), Pomorska, Podlaska, Lubelska, Podkarpacka, Małopolska, Dolnośląska. Pozostałe sieci albo nie odpowiedziały na wezwanie SP EMCOM PZK albo nie posiadają sprzętu i umiejętności niezbędnych do przeprowadzenia łączności na UKF.

UWAGA! PODWYŻSZONY STAN GOTOWOŚCI

BezpieczeństwoMASR Będzie na 145.5. W nocy z CTCSS 127.3. W razie koniecznosci na 80m.

UWAGA UWAGA UWAGA!!! Z dniem 9 lutego, od godz. 06:00 aż do odwołania ogłaszam stan podwyższonej gotowości dla wszystkich sieci łączności kryzysowej SP EmCom PZK. Od niedzieli 09 lutego 2020 - godzin przedpołudniowych - nad Polskę z zachodu i północnego zachodu będzie stopniowo przemieszczać się głęboki niż Sabina. Towarzyszyć mu będzie huragan Ciara. Niżowa pogoda oznacza jedno silny wiatr sięgający w porywach do 100 [km/h] oraz intensywne opady deszczu na zachodzie i północnym zachodzie Polski oraz deszczu ze śniegiem i śniegu na wschodzie kraju. Najcięższa będzie noc z niedzieli na poniedziałek (9 na 10 lutego) i cały poniedziałkowy oraz wtorkowy dzień 10 i 11 lutego. We wtorek oraz środę sytuacja pogodowa będzie się stopniowo normować. Podczas silnej wietrznej pogody w przypadku braku takiej konieczności sugerowane jest pozostanie w miejscach pobytu. Pamiętaj zabezpiecz ludzi, zwierzęta oraz mienie. Zabezpiecz do użytku przenośny i mobilny sprzęt łączności oraz rezerwowe źródła zasilania, w czasie trwania alertu, mogą okazać się bardzo potrzebne. Proszę o stały nasłuch na częstotliwościach 145,500 oraz 433,500 [MHz], lokalnych przemiennikach VHF/UHF oraz pozostałych częstotliwościach używanych lokalnie przez poszczególne sieci. Lokalnych Koordynatorów SP EmCom PZK oraz Grupę Szybkiego Reagowania proszę o zabezpieczenie środków łączności i zasobów ludzkich do ewent. podjęcia działań dyżurnych i wyjazdu w teren. W razie potrzeb zostanie uruchomiona krajowa sieć łączności w paśmie 80 metrów na częstotliwości w wycinku pasma 3,700 - 3,750 [MHz]. Bieżące dyspozycje będą przekazywane na bieżąco.

Pozdrawiam,

Vy 73, Michał Wilczyński SP9XWM

EmCom Manager PZK - Koordynator ds. Łączności Kryzysowej

Testy łączności SP EMCOM PZK 04.02.2020

BezpieczeństwoWczoraj stacja sztabowa Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej Polskiego Związku Krótkofalowców prowadziła cotygodniowe "odpisanie obecności" stacji SP EMCOM. Wsparcia udzielały stacje pomocnicze z sieci MASR (Ciechanów, Płońsk, Ostrołęka, Żyrardów, Warszawa).
Bardzo dziękujemy innym stacjom, które pomagały w odbiorze okręgu 4. W paśmie 80m warunki nie były tragiczne.

Sprawdzenie odbyło się na 3715kHz LSB. Niestety dobre warunki propagacyjne na Europę sprawiły,że 3728 było mocno zajęte przez stacje spoza Polski. Mieliśmy godzinę na fonię. Niektórzy koledzy buntowali się,że porządkowanie wywołań po numerach okręgu powoduje długie oczekiwanie dla stacji z np. okręgu 9. Trudno. Jest to konieczne do zaprowadzenia porządku. Zgłosiło się 78 stacji. Wiemy,że stacji oczekujących było więcej. Następnym razem postaramy się przedłużyć sekcję foniczną. Występował problem z odbiorem ze względu na działalność stacji pirackich, które aktywnie zakłócały słabszych korespondentów. W przypadku jednej ze stacji zbieramy odpowiedni materiał w celu zgłoszenia sprawy do UKE. Wbrew, niektórym opiniom są na to "paragrafy". Będziemy prosili Prezesa Polski Związek Krótkofalowców Waldemar Sznajder oraz Prezesa SP EMCOM PZK Michał Wilczyński o kontrasygnowanie pisma do Urząd Komunikacji Elektronicznej. Leży to w interesie naszego Związku i naszej Służby, gdyż osoby nieodpowiedzialne, zakłócające łączność mogą stanowić znaczne zagrożenie w sytuacji kryzysowej.
Pragniemy przypomnieć, że obecna technika umożliwia- nawet amatorom - dość dokładne odszukanie źródła sygnału.

Poniżej lista stacji w sekcji fonicznej. Przepraszam za ewentualne pomyłki w znakach (zakłócenia).

sp1cdr
sp1ga
sp9mli
sq2rse
sq5aky
so5max
sq5fbi
so5prz
sq5scz
sp5ta
sp5mbt
sp5aik
sq5ltt
sq5pj
sp5qir
sq6dgs
sp6dk
sp6wts
sp6ina
sp6kb
sq6nsf
sp7bix
sp7kie
sq7brh
sp7fpm
sp7mtu
sp7nwm
sq7fsw
sq8w
sp8n
sp8gk
sp8sd
sq8rmx
sp8nfz
sq8pki
sq8sep
sp8hpw
sq8al
sq9dhs
sq9lfp
sq9ita
sq9ol
sq9grz
sq9ivd
sq9okt
sq9jye
sq9nkl
sq9ojv
sq9ond
sq1psa
sq2lyz
sp2kmh
sq2dmx
sp2hca
sq2nig
sp5xov
sp2kmh
sp3hsz
ok2biq
sq1kpn
sp3tut
sp4jlt
sq4ixl
sp4rua
sp4ged
sp4shl
sp4rng
sq5dro
so95iaru
sp5me
sq5am
so5ad
sp5gdx
sq5wh
sq5tk
sp5bk
sq5nhl
sp5d
sp5naf

Odnośnie części cyfrowej, która ze względu na wartość edukacyjna przedłużyła się o 1.5h, to była to pierwsza okazja do przetestowania Winlinka w opcji Peer-to-Peer z dużą ilością stacji. Do tej pory używaliśmy tej opcji podczas ćwiczeń,ale do wymiany komunikatów pomiędzy dwiema stacjami. Tym razem było ich o wiele więcej. Testowaliśmy zachowanie się emisji Winmor przy zakłóceniach. Nauka pożyteczna do planowanych ćwiczeń. Odnotowaliśmy dużą ilość błędów dekodowania ID.

Problemy: dla wielu operatorów była to pierwsza okazja do łączności P2P. Nie są oni przyzwyczajeni do monitorowania ruchu "na ucho" i do monitorowania okna Sound Card TNC, w którym widać odbywający się ruch. Ignorowali też informacje z programu o "Channel busy", która pojawia się przed wciśnięciem wymuszenia połączenia.

Efekt był taki,że wiele stacji nie mogło dokończyć połączenia i przesłać wiadomości, gdyż inni
operatorzy w tym samym czasie nadawali żądanie połączenia. To istotna nauka zarówno dla Net Control jak i dla indywidualnych operatorów. Słuchać, słuchać, patrzeć na status połączenia i jeszcze raz słuchać.
Była to fajna symulacja "spanikowanego tłumu", który będzie się starał przekazać wiadomość. Niektórzy operatorzy, pisząc wiadomość zapomnieli o przestawieniu jej z Winlink Message na Peer-To-Peer Message, inni zapomnieli przestawić programu z Winlink session na Peer-to-Peerm (zaowocowało to masą powtórzonych wywołań i błędem połączenia).

Cyfrowo połączyły się następujące stacje,ale tylko część dała radę przebić się przez zakłócenia:
SQ8AL
SQ8W
SQ9MLI
SQ4MIK
SQ2DMX
SQ2NIG
SP8LKSR
SQ6DST
SP5GDX
SQ9OND
SQ9OJV
SQ7BRH

Dziękujemy wszystkim za udział. Dziękujemy za wspólną naukę. Chcielibyśmy w tym roku zrobić ogólnokrajowe ćwiczenia z Winlinkiem. Byłaby to kopia ćwiczeń z Finlandii.

SP EmCom - Łączność Kryzysowa PZK

O MASR w TVP3

NewsyW dzisiejszym wydaniu Kuriera Mazowieckiego na antenie TVP3 Warszawa Koledzy Jarosław Chrapek i Sebastian Orda-Sztark opowiadali o Centrum Nauki Radiostacja Transatlantycka i o miejscu naszej sieci w powstającym Centrum Nauki.
warszawa.tvp.pl

Test łączności MASR 17-12-2019

17 grudnia w godzinach 20:30-22:00 odbył się test łączności dla MASR.
Ćwiczenia prowadziła grupa w składzie: Wit (SP5WIT), Radek (SQ5GLU) i Bartek (SP5EKE).
Szczegóły w zakładce "czytaj więcej"


Pozdrawiamy

SP5WIT, SQ5GLU, SP5EKE


Podziękowania za pomocPodziękowanie od Poczty Polskiej dla PZK , SPEmCom i MASR.

Witam,

W załączeniu Podziękowanie od Poczty Polskiej dla PZK , SPEmCom i MASR.

To dla nas ważne i świadczy o tym, że nasz wysiłek nie idzie na marne. W
imieniu Prezydium ZG PZK także dziękuję wszystkim uczestnikom ćwiczeń za
wysiłek i poświęcony czas.Vy 73!
Piotr SP2JMR sekretarz PZK

Przemiennik SR5DVR uruchomiony RON Radom

Przemiennik SR5DVR uruchomiony RON RadomWitam kolegów i koleżanki.
W dniu dzisiejszym został uruchomiony przemiennik DMR na obiekcie Emitel RON Radom. Zapraszam do łączności i testowania.
Przemiennik działa w trybie ROAMING
Parametry przemiennika SR5DVR:
TX: 439,3625 MHz RX: 431,7625 MHz
Modulacja Cyfrowa DMR
TS1 statycznie TG260 TG2605
TS2 statycznie TG26057 TG26058

Antena GP-6 na 80m nad gruntem na maszcie RON Radom Emitel.

Wszystkie prace sfinansowane z waszej darowizny na ten cel za co kolejny raz gorąco wam dziękuję

RON Radom montaż urządzeń

RON Radom montaż urządzeńWitam kolegów i koleżanki
Na wstępie pragnę kolejny raz podziękować wam za przekazane darowizny na cel montażu przemienników na maszcie Emitel RON Radom............

Dziękujemy Klubowi SP5KAB i Koledze Jacentemu SP5TA

NewsyKurz po ćwiczeniach "Awizo" już opadł, więc teraz oficjalnie dziękujemy Klubowi SP5KAB i Koledze Jacentemu SP5TA za stworzenie statycznej grupy DMR dla SP EMCOM PZK na czas ćwiczeń.
Korzystaliśmy z przemiennika SR5WAD.
Na zdjęciu Jacenty, członek SP5MASR i SP5KAB, nasz spec od DMR.Kierownictwo MASR.

Rajd Szkoleniowy MDP Powiatu Piaseczyńskiego "Zimne Doły 2019"

NewsyDnia 9 listopada br. odbył się 1 Rajd Szkoleniowy Młodziezowej Drużyny Pożarniczej Powiatu Piaseczyńskiego "Zimne Doły 2019".
To było bardzo ciekawe doświadczenie jak blisko 100 osób przeszkolić z podstawowych zasad prowadzenia łączności w grupie w ciągu jednego dnia. Zadanie dla młodzieży wydawało się proste, 5 grup i każda z grup musiała przekazać swój komunikat do innych jak i odebrać komunikat od pozostałych. Kryptonimy zostały dobrane specjalnie aby to utrudnić (Zosia, Kasia, Basia, Gosia, Asia) zaś komunikaty nie były logiczne aby pokazać, że w przekazywaniu wiadomości nie należy nic interpretować. U bardziej obytych z radiem było widać jak wyłaniają się stacje koordynujące. Zaskoczyła nas jedna z grup która pięknie współgrała bez stacji koordynującej. W pierwszych minutach szkolenia nasza młodzież bardzo szybko zauważyła błędy przy niewłaściwym korzystaniu z radiotelefonu i po około 5 minutach zaczął panować porządek. Opowiedzieliśmy każdej grupie w kilku słowach jak należy używać radiotelefonu aby mieć skuteczną łączność.

Z opiekunami grup w czasie ćwiczeń przeprowadziliśmy ciekawe rozmowy jak to u nich faktycznie wygląda aby połączyć przyjemne z pożytecznym czyli i praktycznie wyszkolić w kilka minut z zasad prawidłowej pracy radiooperatora i dorzucić garść sytuacji z prawdziwych akcji co również potrafi mocno wpłynąć na radiooperatorkę.

Równolegle, aby podnieść dla Nas poziom trudności, uczestniczyliśmy również w ćwiczeniach "Poczta 19" gdzie stację KF obsługiwał Mikołaj SP5ME.

Pozdrawiam
Tomasz (SQ5T)


Galeria zdjęć znajduje się w zakładce "Czytaj więcej".

(zdjęcia: Adrian Matusik SQ5AM)
Wygenerowano w sekund: 0.04