Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Pożegnanie Adama SQ5PET

Szanowni, przed chwilą dotarła do nas informacja o nagłej śmierci naszego, klubowego Kolegi - Adama SQ5PET. Nie wiem co napisać. Nie kleją mi się słowa. Adam był bardzo aktywnym członkiem naszej sieci. Wielu znało go osobiście. Był pełen energii i pomysłów. Darzyłem Adama szacunkiem i podziwem za jego zaangażowanie. To m.in. Jemu zawdzięczamy ostatnie ćwiczenia "Wisła". Będzie nam go brakowało. Nie tylko jego głosu w eterze,ale i jego -osobiście.
Pożegnanie 27.08 o godz. 17:00 w kaplicy ul. Fosa 19A. Msza Pogrzebowa 28.08 o godz. 14:00 w Parafii św. Anny w Piasecznie pl. Piłsudskiego 10.
73 Adamie! Do usłyszenia pewnego dnia!
SQ5EBM

Link

Podsumowanie ćwiczeń "Wisła"

W dniu 8 lipca 2020r. o godzinie 20:00 odbyły się ćwiczenia Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej o kryptonimie "Wisła". Ich celem była próba zapewnienia radiowego pokrycia warszawskiego odcinka Wisły wraz z sąsiednimi powiatami oraz przeprowadzenie testów łączności za pomocą radiostacji ręcznych oraz przewoźnych. Operatorzy tych stacji pracować mieli z obiektów znajdujących się na rzece - takich jak mosty, lub bezpośrednio znad brzegu Wisły. Dodatkowo nastąpić miała próba zbudowania mostu radiowego i przekazania komunikatu "łańcuszkiem", realizowana kolejno przez wszystkie zlokalizowane w ten sposób stacje, aż do ostatniego węzła licząc "w dół" rzeki.


(Zbiorcze foto pochodzące od stacji biorących udział w ćwiczeniach: http://sq5glu.wireland.org/20200708_MASR_cwiczenia_WISLA_foto_zbiorcze/)

Ćwiczenia "Wisła"

Szanowni, Kol. Adam SQ5PET organizuje ćwiczenia "Wisła"
Prosimy Was o udział i wybranie się w teren, nad Wisłę (ci, którzy mogą), na najbliższe Wam przeprawy (mosty itp) a pozostałych o wsparcie w przekazywaniu komunikatów. Wszelkie pytania i wątpliwości proszę kierować do Adama SQ5PET

Data: Środa 8.07.2020
Godzina 20:00 czasu lokalnego

Przekażemy komunikat z Góry Kalwarii z nurtem Wisły.

Stacja Centralna (SC) Kopiec Powstania Warszawskiego - 145,500
zbiera raporty o stanie Wisły i zagrożeniach od poszczególnych stacji (ST)

Dodatkowe częstotliwości:
Północ i Warszawa między mostami - 145,525
Południe - 145,475

Pozdrawiamy
Kierownictwo MASR

RON Radom i SR5RAD w Hamspirit

RON Radom i SR5RAD w HamspiritDziękujemy za tak obszerny artykuł o naszym Radomskim przemienniku.
Artykuł do poczytania pod tym linkiem
https://hamspirit.pl/?p=1988

Poniedziałkowe sprawdzenie łączności SP EMCOM PZK

BezpieczeństwoWczoraj na paśmie 80m oraz satelicie Es'Hail2 odbyło się sprawdzenie łączności SP EMCOM PZK

Włączamy się w akcję " Warszawa szyje maski dla medyków."

BezpieczeństwoPowracając do tematu pomocy ratownikom działamy w akcji Warszawa szyje maski dla medyków. Nie tylko my, ale również nasi bliscy. Zbieramy maseczki od uczestników akcji i zawozimy do magazynu centralnego.

Więcej na naszym FP Link

Wsparcie dla Szpitala MSWiA

Szanowni,

Jak wiecie nie jesteśmy ratownikami medycznymi. Nasze zdolności i możliwości skupiają się stricte na łączności.

SP5MASR PZK QRV na ES'HAIL2

Dziś,22.03.2020 po udanych próbach przeprowadzonych w ostatnich dniach, dzięki ciężkiej pracy Kolegów Bolesława SQ5PE i Krzysztofa SP5GDX nasza sieć uzyskała zdolność do komunikacji z użyciem jedynego, amatorskiego satelity geostacjonarnego.
Od dziś nasza sieć uniezależniła się od łączności KF w celu kontaktu z zagranicą oraz uzyskała zdolność pracy w WL2K via tego satelitę.Poniżej komunikat nadany na planowanej QRG EMCOM o ogłoszeniu QRV MASR PZK. Jednocześnie dementujemy twierdzenia o jakimkolwiek wywyższaniu się. To nie nasza wina,ze SQ5PE ma ponad 2m wzrostu,a satelita wisi w kosmosie.

Link

EMCOM A ES'HAIL

BezpieczeństwoW porozumieniu z Prezesem SP EMCOM PZK, Kol. Michałem SP9XWM nawiązaliśmy kontakt z niemieckim AMSAT w celu wspólnego działania dot. przyznania QRG dla działań kryzysowych na satelicie Es'Hail.

Frontem do klienta - czyli o emcomie dla laików

Z lekkim opóźnieniem pojawia się to na naszej www, gdyż większość informacji publikujemy na naszym Facebookowym fanpejdżu.

Portal Hamnews zaprezentował dwuczęściowy artykuł o krótkofalarskim emcomie, gdyż wiele osób wiedzę o emcomie czerpie głównie ze swoich wyobrażeń i patrzy na rodzącą się w Polsce łączności kryzysowej przez pryzmat istniejących od dziesięcioleci, finansowanych przez państwo albo z grubych składek członkowskich sieci w państwach zachodnich.

Zachęcamy do lektury:
Cz.1 Link
Cz.2Link

COVID-19 i co dalej?

Szanowni,

odpowiadając na pytania od osób zupełnie niezorientowanych czym krótkofalarska łączność kryzysowa jest śpieszymy przypomnieć, gdyż widzimy, że nawet artykuły w prasie branżowej są zbyt skomplikowaną lekturą, że:

1. Nie! Nie posiadamy własnych helikopterów, łodzi desantowych.
2. Nie! Nie jesteśmy jednostką specjalną.
3. Nie! Nie jesteśmy jednostką do walki z zagrożeniami Atomowymi, Biologicznymi, Chemicznymi.
4. Nie! Nie jesteśmy wypożyczalnią sprzętu radiowego, ale odpowiednie kontakty mamy i jeśli jakaś instytucja pogrążona w kryzysie związanym z COVID-19 poprosi, to uruchomimy nasze kontakty.
5. Nie! Nie posiadamy strojów hazmat. Wielu z nas posiada własne środki ochrony.
6. Nie! Łączność tradycyjna nie została przerwana. Zachorowań mamy mniej niż na grypę i śmierci również.
7. Tak! Jesteśmy w kontakcie z organizacjami zrzeszonymi w KDS ds. RiOL i z Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy. Przedstawiciele BBiZK mają do nas wszelkie, niezbędne namiary i jeśli taka konieczność zajdzie podejmiemy działania w ramach przewidzianych dla emcomu.
8. Tak! Działamy! Przenieśliśmy testowy węzeł WL2K na 144850 w lepszą i silniejszą lokalizację. Na wypadek "k". Poza obszar najbardziej narażony.
9. Tak! Pracujemy nad uniezależnieniem węzła WL2K na KF od komercyjnego łącza.
10. Tak! Przeprowadziliśmy ćwiczenia z REALNIE istniejącymi sieciami, symulując konieczność przekazu informacji po blokadzie dużego miasta.
11. Tak! Podjęliśmy działania z SP EMCOM PZK w ramach współpracy międzynarodowej, w celu przygotowania się do zaniku łączności konwencjonalnej i zapewnienia Polakom poza granicami kraju łączności z Polską.
12. Tak! Jesteśmy prawie całą dobę osiągalni na 145.500.
13. Tak! Jesteśmy gotowi służyć społeczności lokalnej. Aktywni członkowie MASR są znani w swoim otoczeniu, a jeśli wystąpi potrzeba, to mogą oznaczyć swoje stacje piktogramem :http://masr.pl/viewpage.php?page_id=3 *
14. Tak! W ramach przygotowania do sytuacji kryzysowej przeprowadziliśmy udane próby na Es'hail fonią i WL2K, a więc w naszej sieci są już dwa zestawy do łączności satelitarnej geostacjonarnej. Będzie więcej.

* juz dwa lata czekamy na wprowadzenie tego znaku przez PZK
Wygenerowano w sekund: 0.04