Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

MASR w Górze Kalwarii i 27 Finał WOŚP - sprawozdanie

13 stycznia 2019, na zaproszenie sztabu WOŚP w Górze Kalwarii, reprezentacja SP5MASR - Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej SP EmCom wzięła udział w 27 finale tej imprezy charytatywnej. Celem naszej wizyty było zademonstrowanie naszych umiejętności i sprzętu oraz przybliżenie dla lokalnej społeczności tematyki radiokomunikacji amatorskiej i łączności kryzysowej. Nasz udział zorganizował mieszkaniec Góry Kalwarii Marcin SP5UX, przy wsparciu kolegów: Ivo SQ5BIH, Bolek SQ5PE, Michał SP5OSP, Radek SQ5GLU, Bartek SP5EKE, a także dołączył i swoją pomocą służył Tomasz SQ2LID.

W tym celu od godz. 11 na miejscu wydarzenia czyli przy budynku Domu Kultury w Górze Kalwarii zbudowana została radiostacja polowa UKF i KF, mieszcząca pod namiotem operatorów razem ze sprzętem. Na teleskopowych masztach o wysokości 10 metrów i z wykorzystaniem lokalnej infrastruktury umieszczone zostały anteny Diamond X-200, Comet na pasmo 2m, oraz KF multidipol i end-fed. Stacja oparta została o TRX Icom 706MK2G oraz wielokrotnie sprawdzone w pracy terenowej radiostacje FT-857D. W związku z zaplanowaną obserwacją balonu radioamatorskiego SP5MASR stanowisko wyposażone było także w antenę Yagi UHF i monitory komputerowe w celu prezentacji trasy przelotu balonu. Ponadto Bolek SQ5PE zaprezentował swój Go Box przeznaczony do pracy off-grid.

Już po godz. 12 na stanowisku MASR odbywały się pierwsze łączności, byliśmy również w stałej łączności z drugą grupą kolegów z SP5MASR działających w Warszawie przy ul. Podskarbińskiej również działających w ramach 27 finału WOŚP. Mimo niesprzyjającej pogody nasze stanowisko odwiedziło wielu gości, na czele z przedstawicielami lokalnego samorządu, zapoznając się z możliwościami komunikacyjnymi jakimi dysponują radioamatorzy, i przykładami krajowych oraz zagranicznych zdarzeń kryzysowych w których miała miejsce pomoc krótkofalowców. Obecność druhów z OSP Góra Kalwaria była z kolei okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji nt. radiokomunikacji służb profesjonalnych. Stanowisko nasze odwiedzali również młodzi pasjonaci łączności radiowej oraz przedstawiciele regionalnych mediów.

Tego samego dnia po godz. 13:30 zakończyła się licytacja na portalu Allegro.pl pt:. „Udziału w locie balonu nadającego SSTV - SP5MASR”. Do wylicytowania była możliwość przekazania zdjęcia osoby/drużyny zwycięzcy, które będzie nadawane podczas lotu balonu stratosferycznego, startującego tego samego dnia z Grodziska Mazowieckiego. Licytacja trwała tylko 24h ale zarejestrowała ponad 450 wyświetleń, w samej aukcji brało udział 7 osób zainteresowanych. Aukcje wygrał kolega Marek SP6QKM przebijając wszystkich kwotą 207zł 50gr. Spełniając obietnicę, zdjęcie zostało przesłane do ekipy balonowej która znajdowała się Grodzisku Mazowieckim. Należy również dodać, iż na licytację WOŚP zostały również przekazane 2 komplety radiotelefonów PMR, które zostały zlicytowane podczas imprezy odbywającej się w Domu Kultury w Górze Kalwarii.

Przed godziną 16 w Grodzisku Mazowieckim stawiła się ekipa balonowa w składzie: Anna SQ5WLA, Ewa SQ5WOW, Paweł SQ5BLK, Andrzej SQ5FBI, Krzysztof SQ5NWI, Marcin SQ5PGC, Rysiek SQ9MDD oraz młodsza część klubu SP5YAM. Organizacją lotu balonu zajęły się kluby SP5MASR, SP5WWL oraz SP5YAM. Jeszcze przed wypuszczeniem balonu prowadzona była transmisja LIVE z miejsce startu i można było ją również obserwować na naszym stanowisku w Górze Kalwarii. Balon nadający RTTY, APRS oraz SSTV wystartował kilka minut po godz. 16, RTTY było odbierane przez 30 stacji również i przez naszą w Górze Kalwarii, notabene trasa przelotu balonu ułożyła się w ten sposób że po starcie z Grodziska Mazowieckiego, przebiegała również nad Górą Kalwarią. Balon nadawał przez SSTV paczkę 10 obrazków SP5MASR, 1 zdjęcie wygrane w licytacji, 1 zdjęcie ekipy z Góry Kalwarii a także po 2 obrazki klubów SP5WWL oraz SP5YAM. Predykcja wskazywała że balon doleci w okolice Lublina, niestety balon zakończył swoje wznoszenie na wysokości ok. 11.500 metrów, po czym wylądował w lesie nieopodal miejscowości Wilga.

Podczas aktywności MASR związanej z tym wydarzeniem przeprowadzonych zostało łącznie blisko 100 łączności na pasmach KF, UKF, jak i systemie DMR. Nasza stacja działał do godz. 18. Niestety podczas trwania imprezy występowały liczne zakłócenia które uniemożliwiały na wykonanie większej liczby łączności na KF. Uruchomienie i praca stacji polowej przez wiele godzin w mało komfortowych warunkach atmosferycznych była kolejnym cennym sprawdzianem i bazowała na wcześniejszych doświadczeniach ekipy zarówno w kwestiach technicznych, jak i odpowiedniej organizacji. Istotne było również zapewnienie niezbędnego zaplecza socjalnego takiej stacji. Bardzo dziękujemy sztabowi WOŚP Góra Kalwaria za zaproszenie i udostępnienie zaplecza. Było nam bardzo miło zagrać wspólnie z Wami.

Galeria Radka SQ5GLU

Jeszcze raz dziękujemy za Waszą aktywność i obecność !

Zespół MASR.
Wygenerowano w sekund: 0.03