Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Podsumowanie ćwiczeń "Szpital" 09.05.2018

SiećĆwiczenia Szpital 9 maja 2018 - PODSUMOWANIE

Wątek na forum (dla członków MASR):

http://www.masr.pl/forum/viewthread.php?thread_id=119&pid=828#post_828

Tam proszę o dyskusję

W przygotowaniach udział wzięli:
Wit SP5WIT - organizator i główny operator 2/70 FM/SSB
Sebastian SP5SO - logistyka
Radek SQ5GLU - operator DMR
Bolek SQ5PE - pomoc organizacyjna
Bartek SP5EKE - pomoc organizacyjna

Celem ćwiczeń było zebranie informacji na temat najbliższego szpitala i czasu dotarcia do niego z wykorzystanuiem tych informacji w
późniejszych ćwiczeniach. Również przećwiczenie rozłożenia stacji polowej i wypracowanie kierunków radiowych. Lokalizacja stacji NET CONTROL
była nawiązaniem do zeszłorocznego udziału MASR w promocji Aglomeracji Warszawskiej na Polu Mokotowskim i przekazywanych wtedy komunikatów o szpitalu polowym na Polu.

1. Lokalizacja:

Pole Mokotowskie - górka koło stawu. Miejsce oddalone od zakłóceń, BTS'ów itp.

1. Sprzęt:

Maszt: Aluminiowy 7m - produkcja własna
Antena: Diamond X-30
Fider: 15m EcoFlex10
TRX: Yaesu FT991A
Zasilanie: Akumulator 12v 18Ah
Słuchawki: Heil Proset 6 Elite
Pedał PTT FS-2
Latarka czołówka

2. Statystyka łączności:

145.500 FM 57 QSO 60%
433.500 FM 5 QSO 5%
144.300 SSB 15 QSO 16%
DMR via SR5WB 18 QSO 19%

Total 95 QSO

Unikalnych Uczestników 67

Poniższe trzy stacje zgłosiły się tylko na SSB:
SO5AD
SQ7RF relay via SQ5EBM FM-LINK
SQ7WOJ relay via SQ5EBM FM-LINK

Oraz stacje DMR only - 8 szt:
SQ5IQY
SQ5SDL
SQ5OMZ
SQIT
SP5QWO
SQ5KGV
SQ5AZZ
SQ7SCC

3. Transport

Rower - wszystko jednoosobowo

4. Rozkładanie stacji

zajęło około 10 minut


5. Przemyślenia i Podsumowanie:

Z powodu burz nadawanie rozpoczęliśmy przed 21:00. Od około 21:30 powoli zapas stacji się wyczerpał, ale zgłaszały się jeszcze niedobitki. Ruch na SSB trwał około 10 minut.
Radek dzielnie zbierał info z DMR, praktycznie połowa jego łączności to były stacje które nie odezwały sę na 2/70 - widać więc potrzebę również włączenia DMR w ćwiczenia, bo sporo osób ma radia ręczne DMR tylko na 70cm.

Wykorzystanie infrastruktury miejskiej - Latarnia i ławka - odpadło mi dzięki temu targanie stolika i krzesła. Nie musiałem tez używać odciągów do masztu - sztywność rur alu ze ścianką 2mm jest wystarczająca.

Operatorka - wiem, że za szybko mówię... tak mam - starałem się zwalniać... następnym razem będzie wolniej. Wybaczcie typowo contestowy tryb, bez 73 i pozdrowień, ale czas goni i tu nie ma miejsca na zbędne uprzejmości jak prawie 70 stacji czeka na QSO.
Pedał PTT i słuchawki - bez tego nie widzę realizacji takich ćwiczeń zwłaszcza jak operator sam loguje informacje. Znacznie wygodniej jest jak jedna osoba gada a druga loguje, następnym razem podzielimy tak stanowisko pracy, bo jak ja kończyłem QSO, to było jeszcze troche info do zapisania, gadać i pisać jednocześnie się nie da, a nie chciałem robić przerw.

Podziękowania dla Macieja SQ5EBM i Macina SQ5OMO za podrzucanie info od stacji których nie słyszeliśmy. Podczas takich ćwiczeń dobrze jest mieć 3-4 mocne stacje do podrzucania info od stacji mobilnych/ręcznych. CrossBand nie jest tu do końca rozwiązaniem, bo przy takim pile-up przełączanie się jest kłopotliwe - znacznie łatwiej i pewniej dostać info od stacji która słyszy.

W trakcie ćwiczeń wołaliśmy też "kierunkowo" stację włączone w stworzony przez Fundację OPOR system -"sieci" (Amateur Radio Emergency Service). Liczyliśmy na zgłoszenie się stacji z tego systemu. Nie mieliśmy odpowiedzi na wywołanie. Zachęcamy stacje z tego systemu do działania na QRG 145.500 EMCOMM IARU. Siła w pracy zespołowej - mimo różnych organizacji macierzystych.

Jeśli zgłosiły się nam stacje z tej "sieci",to prosimy o info mailem, ad acta.

Warto też na SSB pracować oraz na DMR.
Nie miałem anteny kierunkowej na 2m - następnym razem można jeszcze kierunek dostawić i wołać w SSB kierunkowo w 2 polaryzacjach, a nóż widelec dodatkowe stacje wpadną.
Spis stacji z uwagami i informacjami został wysłany siecią Packet Radio do stacji SQ5EBM, na 144.850. Następnie wysłany na grupe mailową SP5MASR via system Winlink na paśmie 40m.

Do poprawy:
wolniej i wyraźniej mówić
dodatkowa osoba od logowania QSO
antena kierunkowa, przenosna.

Galeria zdjęć Radka SQ5GLU http://radi.klosz.art.pl/Cwiczenia_PM_09052018/

Dziękuję za udział i pozdrawiam,
Wit SP5WIT
Wygenerowano w sekund: 0.03