Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Podsumowanie ćwiczeń "Wisła"

W dniu 8 lipca 2020r. o godzinie 20:00 odbyły się ćwiczenia Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej o kryptonimie "Wisła". Ich celem była próba zapewnienia radiowego pokrycia warszawskiego odcinka Wisły wraz z sąsiednimi powiatami oraz przeprowadzenie testów łączności za pomocą radiostacji ręcznych oraz przewoźnych. Operatorzy tych stacji pracować mieli z obiektów znajdujących się na rzece - takich jak mosty, lub bezpośrednio znad brzegu Wisły. Dodatkowo nastąpić miała próba zbudowania mostu radiowego i przekazania komunikatu "łańcuszkiem", realizowana kolejno przez wszystkie zlokalizowane w ten sposób stacje, aż do ostatniego węzła licząc "w dół" rzeki.

Rolę stacji koordynującej i wspomagającej pełniła umieszczona centralnie stacja sztabowa SP5MASR, zlokalizowana na wyniesionym obiekcie jakim jest kopiec Powstania Warszawskiego. Jej obsadę pełnili: Radek SQ5GLU oraz Bolek SQ5PE. Obiekt ten dysponuje znaczną wysokością, zlokalizowany jest blisko linii rzecznej i podczas kilku wcześniejszych aktywności MASR został już dobrze sprawdzony jako miejsce pozwalające na doskonałe pokrycie Mazowsza sygnałem w paśmie 2m.

Tuż przed rozpoczęciem ćwiczeń, przez stację sztabową został przekazany prawdziwy komunikat, pochodzący od policji, dotyczący osoby poszukiwanej która według relacji skierowała się nad Wisłę z możliwym zamiarem targnięcia się na życie. Komunikat został podany do wszystkich stacji biorących udział w ćwiczeniach i znajdujących się nad Wisłą, oraz innych nasłuchujących częstotliwość 145.500MHz i podczas ćwiczeń był przypominany kilkukrotnie.

Na początku ćwiczeń stacje zgłaszały się do stacji centralnej, podając swój znak, imie, lokalizację, sprzęt oraz informację o ewentualnych zagrożeniach i stanie Wisły.
Następnie odbyła się kolejna przewidziana część ćwiczeń: przekaz rozpoczął Marcin SP5UX, nadajac z Góry Kalwarii komunikat składający się z dwóch wersów wiersza "Wisła" autorstwa Władysława Bełzy. Stanowiło to pewną niespodziankę dla stacji biorących udział w akcji, niemniej jednak finalnie po ewentualnych powtórzeniach, niełatwa do przekazania treść komunikatu z niewielkimi odstępstwami, ale zachowanym sensem została przekazana poprawnie do ostatniej stacji biorącej udział w teście.

Wszystkie sąsiadujące stacje słyszały siebie nawzajem, a przeważnie również słyszały kilka dalszych stacji biorących udział w sprawdzianie. Łączność ze stacją sztabową utrzymana była przez cały czas przez wszystkie stacje biorące udział w teście. Podczas etapu przekazu komunikatu udzielała ona jedynie niewielkiego niezbędnego wsparcia koordynacyjnego, nie wpływając na sam testowy przekaz treści.
Położenie stacji biorących udział w ćwiczeniach można obejrzeć na mapce znajdującej się pod adresem:

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1DNlcD2rxuJvLyb4pD1XfUX06P9PPrX8z&usp=sharing

Były to stacje: SP5UX (Góra Kalwaria), SQ5EBM (Karczew-przeprawa promowa na Gassy), SQ5PET (Ciszyca), SP5LOT (Wyspy Zawadowskie), SQ5PTZ (Most Siekierkowski), SQ5LTF (Most Łazienkowski), SQ5TDP (Most Świętokrzyski), SQ5TDN (Most Gdański), SQ5AM (most Grota-Roweckiego), SQ5IQY (Most Północny), SQ5BIH (Kępa Kiełpińska), SQ5TK (Wólka Górska), SQ5T (Kazuń Nowy).
Dodatkowo spoza MASR w ćwiczeniach wzięła także terenowo udział stacja SQ5ABL pracująca w okolicy Mostu Łazienkowskiego. Otrzymaliśmy także raport z mosty nadany od Sebastiana SP5SO przejeżdzającego stacją mobile przez Wisłę.

W trakcie ćwiczeń nastąpiło udane odebranie zdjęcia z nadwiślańskiej lokalizacji stacji SP5LOT, nadanego drogą radiową za pomocą systemu NBEMS, oraz nadanie zwrotne zdjęcia ze stacji sztabowej. Użyte oprogramowanie to AndFlMsg oraz Fldigi.

Po zakończeniu ćwiczeń "Wisła", po godzinie 21 dodatkowo przeprowadzony został na częstotliwości 145.500MHz sprawdzian łączności SP5MASR. Zgłosiły się następujące stacje:

SQ5ABL, SQ5BIH, SQ5IQY, SQ5IT, SQ5MR, SQ5PJ, SQ5TDP, SP5GO, SQ5EBM, SQ5TK, SP5LOT, SP5IDR, SQ5TDN, SP5GDX, SP5SO, SQ5AM, SQ5LTF, SQ5T, SP5O,SP5OSP,SP5MKL, SQ5VCO, SQ5BLK, SQ9ITA/m
W jego ramach, poza stacjami z rejonu stołecznego, przeprowadzone zostały m.in. łączności ze stacjami z rejonu Wyszkowa oraz Makowa Mazowieckiego.

Zastosowany sprzęt w ćwiczeniach:

Stacje terenowe pracowały z transceiverów ręcznych bądź przewoźnych, oraz również zestawów typu go-box/manpack z antenami umieszczonymi na statywach.
Wyposażenie stacji sztabowej: Anteny Diamond V2000 i yagi DK7ZB 4+5 el., transceivery FT-857, FTM-100D, zasilanie akumulatorowe, APRS: FT1XD, FT2D.
Praca z anteny dookólnej odbywała się z mocą 50W, z anteny kierunkowej - 20W.

Podsumowanie:

Środkami MASR z sukcesem zapewniona została łączność na odcinku 60 kilometrów, licząc w linii prostej między skrajnymi stacjami zlokalizowanymi wzdłuż Wisły (od Góry Kalwarii po Kazuń Nowy). W praktyczny sposób zaprezentowane zostały nasze możliwości przekazu informacji z dowolnego miejsca Wisły na jej stołecznym odcinku, co może być kluczowe w przypadku wystąpienia ewentualnych zagrożeń na tym obszarze.

Radek SQ5GLU

Ps. Poniżej kilka słów od organizatora:

Jako pomysłodawca Ćwiczeń Wisła, chcę podziękować wszystkim stacją biorących udział w akcji. Mam nadzieję, że praca w terenie będzie dalej rozwijana w innych proponowanych ćwiczeniach MASR.

Adam SQ5PET
Wygenerowano w sekund: 0.03