Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

COVID-19 i co dalej?

Szanowni,

odpowiadając na pytania od osób zupełnie niezorientowanych czym krótkofalarska łączność kryzysowa jest śpieszymy przypomnieć, gdyż widzimy, że nawet artykuły w prasie branżowej są zbyt skomplikowaną lekturą, że:

1. Nie! Nie posiadamy własnych helikopterów, łodzi desantowych.
2. Nie! Nie jesteśmy jednostką specjalną.
3. Nie! Nie jesteśmy jednostką do walki z zagrożeniami Atomowymi, Biologicznymi, Chemicznymi.
4. Nie! Nie jesteśmy wypożyczalnią sprzętu radiowego, ale odpowiednie kontakty mamy i jeśli jakaś instytucja pogrążona w kryzysie związanym z COVID-19 poprosi, to uruchomimy nasze kontakty.
5. Nie! Nie posiadamy strojów hazmat. Wielu z nas posiada własne środki ochrony.
6. Nie! Łączność tradycyjna nie została przerwana. Zachorowań mamy mniej niż na grypę i śmierci również.
7. Tak! Jesteśmy w kontakcie z organizacjami zrzeszonymi w KDS ds. RiOL i z Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy. Przedstawiciele BBiZK mają do nas wszelkie, niezbędne namiary i jeśli taka konieczność zajdzie podejmiemy działania w ramach przewidzianych dla emcomu.
8. Tak! Działamy! Przenieśliśmy testowy węzeł WL2K na 144850 w lepszą i silniejszą lokalizację. Na wypadek "k".Poza obszar najbardziej narażony.
9. Tak! Pracujemy nad uniezależnieniem węzła WL2K na KF od komercyjnego łącza.
10. Tak! Przeprowadziliśmy ćwiczenia z REALNIE istniejącymi sieciami, symulując konieczność przekazu informacji po blokadzie dużego miasta.
11. Tak! Podjęliśmy działania z SP EMCOM PZK w ramach współpracy międzynarodowej, w celu przygotowania się do zaniku łączności konwencjonalnej i zapewnienia Polakom poza granicami kraju łączności z Polską.
12. Tak! Jesteśmy prawie całą dobę osiągalni na 145.500.
13. Tak! Jesteśmy gotowi służyć społeczności lokalnej. Aktywni członkowie MASR są znani w swoim otoczeniu, a jeśli wystąpi potrzeba, to mogą oznaczyć swoje stacje piktogramem :http://masr.pl/viewpage.php?page_id=3 *
14. Tak! W ramach przygotowania do sytuacji kryzysowej przeprowadziliśmy udane próby na Es'hail fonią i WL2K, a więc w naszej sieci są już dwa zestawy do łączności satelitarnej geostacjonarnej. Będzie więcej.

* juz dwa lata czekamy na wprowadzenie tego znaku przez PZK
Wygenerowano w sekund: 0.03