Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Manewry na Jurze - podsumowanie.

Szanowni,
Manewry na Jurze zakończone. Dla tych,którzy byli tam pierwszy raz to była dobra nauka. Na przyszły rok planujemy pojawienie się wcześniej i zorganizowanie ćwiczeń z łączności dla ratowników, a więc ciut inną formę naszego udziału.
Bardzo dziękujemy Fundacji Anikar i wszystkim ratownikom za dzielenie się wiedzą. MASR reprezentowali:SP5ME, SP5K, SP5GDX, SQ5LTF, SP5OSP, SQ5EBM.Na miejscu działaliśmy też z SQ3TGV reprezentującym SiR i SQ9GPS z OSP MSTÓW. Zarówno podczas wiosennej edycji jak i obecnej most UKF Zawiercie-Warszawa/Radom został zrealizowany przez MASR dzięki pomocy i życzliwości Mateusza Kułacha SQ9NKX . Ponownie wykorzystaliśmy emisję OLIVIA na 144MHz. Testowe wiadomości zostały przekazane do SQ5DRO w Radomiu a później do Warszawy. Z miejsca ćwiczeń testowaliśmy też łączność z węzłem SR5WLK. Jak pech to pech - serwer sterujący węzłem uległ uszkodzeniu,ale tego samego dnia odzyskaliśmy SR5WLK. Z Jury musieliśmy zatem korzystać z węzłów austriackich na 3,6MHz.

Zdjęcia do obejrzenia na naszym fanpage'u


Ubolewamy,że pomimo naszych próśb już po raz kolejny najbliższa działaniom sieć SP EMCOM - OSR Częstochowa Ochotniczy Sztab Ratownictwa i Łączności nie odpowiedziała na wezwanie i nie wzięła udziału w ćwiczeniach. Z rozmów z lokalnymi krótkofalowcami dowiedzieliśmy się,że sieć ta de facto nie istnieje. W związku z tym -po raz kolejny - zwracamy się do SP EMCOM PZK o uporządkowanie statusów sieci na mapie, gdyż figurowanie tam niedziałających, "jednoosobowych"; "fikcyjnych" sieci jest afrontem dla sieci działających i wprowadza w błąd nie tylko krótkofalowców,ale i urzędników, z którymi rozmawiamy. Utrzymywanie takiej fikcji jest -w naszym mniemaniu- nie do przyjęcia. Przecież my również polegamy na mapach SP EMCOM i statusach sieci w naszych działaniach. Finalnie wygląda to tak,że rozszerzamy działalność poza Mazowsze i wyręczamy "papierowe" sieci.
Opisaliśmy to w podsumowaniu wiosennych, ogólnopolskich ćwiczeń "Anikar" (Z wyciągiem ze sprawozdania można zapoznać się tutaj:

https://drive.google.com/file/d/1_WhCurYWONVyLBl72_jR7UsGmeX862Fs/view?usp=sharing
)

Niestety od czasu tamtych ćwiczeń nie nastąpiła aktualizacja stanu sieci.
W Polsce mamy parę aktywnych sieci i dużą grupę "sieci papierowych". W sprawozdaniach to może wygląda fajnie,ale chyba nie o taką formę działania nam chodzi?

Kierownictwo MASR.
Wygenerowano w sekund: 0.03