Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Powitanie

Witamy w serwisie informacyjnym Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej.
Klub terenowy PZK zarejestrowany przy OT-37. Założyciele: SP5RE, SQ5NWE, SQ5SDL.

Wiadomość od OE1LHP

Via Winlink zgłosił się do nas Kolega Patrick OE1LHP, SysOP węzła OE1XHP, NCS of WLNET-OE.
Przekazał nam poniższy komunikat o oraz informację o gotowości środowiska emcom w OE do pomocy jeśli zajdzie taka konieczność.
Poniżej najważniejsza część wiadomości od Patricka (tłum. Adam SQ5VCO):

W Austrii posiadamy krótkofalową stację nadawczą średniej mocy, zlokalizowaną w południowym regionie OE3: GPS: 48°00'23.7"N 16°27'40.8"E. Zwykle używana jest do nadawania audycji DARC (niemiecki związek krótkofalowców) oraz innych międzynarodowych.
W obliczu sytuacji w Ukrainie, stacja będzie dodatkowo nadawać audycje w językach niemieckim/rosyjskim/ukraiński o następujących porach (czas CET) w modulacji AM według poniższego harmonogramu częstotliwości:

Rano:

6155 kHz 07:00 - 08:20 CET: codziennie

Południe:

13730 kHz 12:00 - 13:00 CET: poniedziałek – sobota

Wieczór:

5940 kHz 18:00 - 18:25 CET: poniedziałek - czwartek
5940 kHz 18:00 - 18:20 CET: piątek
5940 kHz 18:00 - 18:15 CET: niedziela

Moc wyjściowa nadajnika to około 300 kW. Harmonogram może ulec zmianie w przyszłości, co będzie odpowiednio ogłoszone podczas audycji

--------------

English version:

I'm the operator of the Winlink-Net Austria WLNET-OE (tactical winlink address), a some kind young net re established this year after a pause from about 2 years where we perform weekly various activities.

Maybe you want to share some Informations about the austrian federal broadcast activity:
In Austria we have a mid-size shortwave broadcast transmitter station in the southern region of OE3, GPS: 48°00'23.7"N 16°27'40.8"E
Usually they send the DARC-broadcast (german amateur radio club) beside some other internationals.
In respect of the ukrain situation, the transmitter station will additional cast radiojournals in german/russian/ukrain language at the following times (all central european time) and QRGs (AM modulation):

morning-cast:
6155 kHz 07:00 - 08:20 CET: daily

high-noon:
13730 kHz 12:00 - 13:00 CET: Monday to Saturday

evening:
5940 kHz 18:00 - 18:25 CET: Monday to Thursday
5940 kHz 18:00 - 18:20 CET: Friday
5940 kHz 18:00 - 18:15 CET: Sunday

Transmitting power is about 300kW. The schedule can change in the future but will be announced at the right time over the air in the broadcasting journals.

Maybe you find the information useful.
I wish you and MASR all the best. Please call if you or other HAMs need something, maybe we are able to provide support or assistance.

vy73, 55 de Patrick OE1LHP
SysOP OE1XHP,
NCS of WLNET-OE

Konfiguracja Winlink RMS Express / How to configure Winlink RMS Express

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo stworzonego przez naszych członków jak zainstalować, skonfigurować i używać programu Winlink RMS Express który pozwala na wysłanie maili z udziałem radia KF.
We invite you to watch a video created by our members on how to install, configure and use Winlink RMS Express which allows you to send emails using HF radio.

W sytuacji awaryjnej / In case of emergency

Українська нижче.
English below.

Szanowni, w obliczu ostatnich zagrożeń które nastały przypominamy, że jesteśmy do Waszej dyspozycji. Jeżeli jesteś licencjonowanym krótkofalowcem możesz wysłać informację mailowo do bliskich lub służb z prośbą poprzez system Winlink który działa niezależnie od dostępu do lokalnej infrastruktury teleinformatycznej https://winlink.org/WinlinkExpress. Radzimy pobrać oprogramowanie, zainstalować i sprawdzić jego działanie. W przypadku otrzymania informacji o odcięciu internetu w regionie zagrożenia będziemy w godzinach 18-20 UTC na częstotliwościach 3770 kHz +/- QRM, 7110 kHz +/- QRM będą czuwać stacje z terenu Polski gdybyście chcieli przekazać wiadomość przez te stacje. W takiej sytuacji prosimy o komunikację w języku polskim lub angielskim. Wołajcie nas jako SP0MASR. Mogą też pojawić się inne znaki.
Jesteśmy aby służyć Wam.
-
Шановні, у зв'язку з поточною ситуацією, ми хотіли б нагадати вам, що ми у вашому розпорядженні. Якщо ви є ліцензованим радіоаматором у вас є можливість надіслати інформацію електронною поштою своїм родичам або службам через систему Winlink, яка працює незалежно від доступу до локальної ІТ-інфраструктури https://winlink.org/WinlinkExpress. Радимо завантажити програму, встановити її та перевірити її роботу. Якщо ми отримаємо інформацію про відключення інтернету на території України або її частинах, то прослуховуватимемо ефір з 18 до 20 години UTC на частотах 3770 кГц +/- QRM, 7110 кГц +/- QRM з Польщі на предмет відправлення повідомлень. Просимо про контакти польською або англійською мовами. Викликайте нас SP0MASR. Можуть бути й інші позивні.
Ми тут служити вам.
-
Dear HAM operators, in the face of the latest threats in our region and a possibility of an incoming wave of refugees, with over 2 mln already living in Poland, we would like to remind you that we are at your disposal.
If you are a licensed amateur radio operator, you can send information by e-mail to your relatives in Poland or Emergency Services with via the Winlink system, which works on HF bands, independently of access to the local ICT infrastructure https://winlink.org/WinlinkExpress.
We advise you to download the software, install it and check its operation.

Polish WinLink nodes are QRV on 160,80,20m

SR5WLK dial frequency 3595,5 kHz USB
SR3WLK dial requency 14111 kHz USB
SP3IEW dial frequency 1865 kHz USB

If we receive information about the cut-off of the Internet in the region in danger, we will be QRV daily as SP0MASR @ 18-20 UTC on the frequencies 3770 kHz +/- QRM, 7110 kHz +/- QRM.In such a situation, please communicate in Polish or English.

We are here to serve you.

Niedostępność SR5WLK

Z powodu remontu instalacji elektrycznej w budynku gdzie znajduje się nasz węzeł SR5WLK przez najbliższe dni węzeł nie będzie osiągalny. Trzymamy kciuki aby ekipa elektryczno-remontowa poradziła sobie z problemem jak najszybciej :-)

IV Mazowiecki Piknik Radiowy - Celestynów 2021

Do wydarzeń, które wpisały się już w kalendarz spotkań krótkofalarskich, należy zdecydowanie radiowy piknik w Celestynowie. Dowiodła tego czwarta edycja wydarzenia, która odbyła się w niedzielę 5 września 2021 roku. Teren Centrum Edukacji Leśnej zgromadził wielką rzeszę uczestników, po długiej pandemicznej przerwie tak bardzo stęsknionych spotkania z innymi osobami, a to wszystko w przyjaznym miejscu zapewniającym możliwość komfortowego i bezpiecznego spędzenia czasu. Czytaj dalej ->

Piknik ekologiczny w Starych Babicach

Na zaproszenie współpracujących z MASR instytucji ze Starych Babic, do których należą stowarzyszenie TRCN Stare Babice i tamtejszy Dom Kultury, byliśmy jednym z wystawców obecnych na ekologicznym pikniku który odbył się w dniu 3 lipca. Mieliśmy okazję zaprezentować tam naszą działalność. czytaj dalej ->

Nowy koordynator MASR

19 maja 2021 o godzinie 20:00 odbyło się spotkanie członków MASR. Celem tego spotkania była dyskusja na temat przyszłości MASR oraz zgłoszenia kandydatur. Do niedzieli 23 maja do 9:30 były zbierane kandydatury, tego samego dnia o godzinie 22:00 zostało uruchomione głosowanie które trwało 72h. W głosowaniu prawo głosu mieli członkowie MASR należący jednocześnie do PZK. Dziś (27 maja 2021) o godzinie 6:28 zostały ogłoszone wyniki które wyłoniły nowego koordynatora sieci MASR.
Głosem 53,66% uprawnionych na nowego koordynatora sieci MASR został wybrany Tomasz A. Zajdel SQ5T.

Dziękuję wszystkim biorącym udział w głosowaniu i tym którzy zaufali mi (SQ5T) oddając na mnie głos. W MASR jest siła i razem ze wszystkimi członkami sieci będziemy dalej działać.

Ankieta nt. Emcomu

SiećNa poniższej stronie jest zwięzły opis sytuacji i ankieta do wypełnienia (dla członków sieci i osób spoza emcomu).

http://www.emcom.pzk.edu.pl/

Rezygnacja z funkcji koordynatora MASR - sprzeciw wobec działania PZK

Moi drodzy, jak wiecie znaczna część realnie działających sieci SP EMCOM PZK (Małopolska,Podkarpacie,Jastrzębie-Śląsk,Wielkopolska, Dolny Śląsk, Mazowsze)
nie godzą się na obecne postępowanie PZK. To ponad 50% składu osobowego SP EMCOM PZK. To pokazuje, że mamy wspólne wartości i stawiamy na transparentność i poszanowanie członków organizacji. W świetle robienia z MASR kozła ofiarnego przez prezesa PZK za ujawnienie nagannych praktyk przy współpracy z WOT oraz całkowitego braku wzięcia przez PZK odpowiedzialności za zaakceptowane przez PZK postępowanie SP7WME, a także całkowitej niezdolność władz PZK do powiedzenia "przepraszam" (vide komunikat 19). Informuję Was, że z dniem dzisiejszym składam rezygnację z pełnienia funkcji koordynatora SP5MASR. Jest to mój osobisty protest przeciwko zwyczajom panującym w PZK. Pragnę też poinformować Was, że w kwestii współpracy PZK z WOT:

1. Nikt nie konsultował z SP EMCOM porozumienia z WOT vel notatki sporządzonej w imieniu SP EMCOM PZK przez SP7WME przy pełnej zgodzie PZK. Przynajmniej nikt nie przyznaje się do takiej konsultacji.
2. p.o. SP EMCOM nie udzielił kol. WME żadnych pełnomocnictw / zgody na powoływanie się na SP EMCOM PZK. Poinformował nas o tym na dedykowanej grupie mailowej SP EMCOM.
3. Prezes PZK w pełni świadomości zaakceptował dokument podpisany przez SP7WME, wiedząc, że nie jest on Prezesem SP EMCOM i nikt z SP EMCOM nie konsultował porozumienia z WOT.
4. SP7WME nie posiadał pisemnego upoważnienia do podpisywania porozumień, notatek itp. Jego jedyne, pisemne upoważnienie pozwala li tylko na prowadzenie rozmów. Zostało ono udostępnione przez SP2JMR. Żałosna próba zalegalizowania przez PZK samowoli kol. WME jest kolejnym przykładem oderwania władz PZK od realiów i pozostawania mentalnie w czasach PRL.
5. SP7WME nie jest koordynatorem łączności SP EMCOM (czyli prezesem) i podawanie się za niego uważam za celowe wprowadzanie w błąd WOT.
6. Jako członek PZK nie godzę się, aby PZK nie konsultowało ze swoimi członkami planów - de facto- militaryzacji.
7. Nie widzę sensu w dalszej współpracy z PZK i SP EMCOM PZK. Po ponad 20 latach patrzenia na powtarzające się wybryki PZK straciłem wiarę, że ta organizacja wyjdzie z epoki późnego Gierka.
8. Jako koordynator, członek PZK odmawiamy dalszego tłumaczenia się przed członkami Klubu SP5MASR za postępowanie PZK.
9. Nie będę też już nikogo powstrzymywał przed informowaniem odpowiednich władz o działaniach Związku budzących wątpliwości prawne. Przez 6 lat kierowania MASR musiałem to robić wielokrotnie.
10. Z końcem roku 2021 rezygnuję z członkostwa w PZK. Możliwość wysyłania i odbierania kart QSL przestała być dla mnie wartością mogącą przysłonić panujące w PZK zwyczaje. Nie będę swoim nazwiskiem firmował PZK i panujących tam: dziwnych interesów, braku transparentności, ignorancji, bezczelności i całkowitego braku poszanowania reguł i członków. Są, szanowne KC PZK rzeczy zwane zasadami i jest coś co nazywa się kręgosłupem moralnym. Wasz kręgosłup jest chory na skoliozę i nie chcecie się poddać leczeniu.

11. Na ręce Zarządu SP EMCOM PZK chcę wnieść wniosek o zastosowanie par 19/Rozdzial III regulaminu SP EMCOM PZK i wykluczenie z jego struktur kol. SP7WME.

Wygraliście, Towarzysze ! Radujcie się. Macie już jednego mniej, który patrzył Wam na ręce. EBM nie będzie już was nękał i stawał na drodze do korzyści płynących z wojskowej piersi. Nie chcę kierować siecią działającą na korzyść PZK,bo PZK nie działa na korzyść Emcomu i znacznej części krótkofalowców w Polsce. Dobrze wiemy ile dobrego PR przyniósł MASR dla PZK. Przy tym wszystkim prezes PZK w swoim oświadczeniu starał się zrobić z nas kozła ofiarnego, bo mieliśmy czelność przeciwstawić się patologii. Nie będę dalej działał na rzecz PZK i jego promocji. NAMAWIAM TEŻ INNYCH DO ZAPRZESTANIA I ODEJŚCIA Z PZK.Tylko odpływ finansów i członków sprawi, że PZKowscy towarzysze odkryją, że im dawno wyniesiono sztandar.Bawcie się, PZKowscy towarzysze sami. Róbcie sobie zjazdy, rąsie, klapy, buźki i medale oraz interesy z WOT. Dalej wyzywajcie tych, którzy odkrywają przed publiką wasze błędy jako "wrogów Polski" z "pejsbuka" i "Warszafki" (cytując jednego z działaczy wypowiadającego się o MASR po ujawnieniu przez nas nieprawidłowości).

Do PZK wstąpię ponownie jeśli zajdą w nim znaczne zmiany jakościowe.

Wszystkim członkom MASR dziękuję za wszystkie lata wspólnego działania. Osiągnęliśmy bardzo wiele i często robiliśmy rzeczy unikatowe w skali kraju. To wasza zasługa. Jesteście wspaniali i polskie krótkofalarstwo żyje dzięki takim ludziom jak wy. Tak samo dziękuję aktywnym sieciom EMCOM na terenie kraju, z którymi przez lata działaliśmy i osobiście dziękuję Michałowi SP9XWM i Maćkowi SP9MRN (chociaż nie jest w emcomie ;-) ) za wiele cenny rad i wiele pomocy. Z wieloma z was miałem ostre wymiany poglądów, ale dochodziliśmy do ładu i sensownego działania. Zrobiliśmy razem wiele udanych ćwiczeń i akcji. Dawaliście mi sporo motywacji. Dziękuję za to. Nie znikam z eteru ;-) Nadal będę członkiem MASR i nadal, w miarę możliwości, będę aktywny w działaniach EMCOM,ale już nie ze sztandarem PZK w dłoniach.

Na moją decyzję ma też wpływ sytuacja rodzinna i zmniejszenie się wolnego czasu na zaangażowanie godne koordynatora.

Teraz chyba pora na wybory. Może też i pora na całkowite odejście z PZK i stworzenie niezależnej organizacji? Są wśród nas ludzie ogarnięci w tych tematach.

Pozdrawiam Już zwykły członek SP5MASR
Maciek SQ5EBM

Jednocześnie, publicznie, proszę kol. SP2JMR i SP9HQJ o wykreślenie mojego pełnomocnictwa z akt PZK.

Oświadczenie MASR o współpracy z SP EmCom PZK

Szanowni, w świetle komunikatu PZK nr 18 uważamy, że powtórka wątpliwej jakości postępowania PZK (vide sytuacja z 2019 z porozumieniem z WOT i odmową jego publikacji, stylem traktowania członków PZK i podległych sieci, finansowaniem z budżetu SP EMCOM PZK zabaw z WOT), to jest zła droga i nie godzimy się na taką jakość w PZK. Nie godzimy się na łamanie regulaminu SP EMCOM PZK i przytakiwanie temu przez władze Związku. Nie godzimy się na zachowanie kolegi SP7WME. Zamierzamy również poinformować MON i WOT o wadzie prawnej jakiejkolwiek dokumentu, na którym widnieje kol. SP7WME jako Koordynator SP EMCOM PZK. Czytaj więcej->

Wezwanie do zapewnienia wolnych częstotliwości, wymaganych do pracy sieci CEWN zapewniającej przekazywanie wiadomości związanych z erupcją wulkaniczną Saint Vincent.

Karaibska sieć kryzysowa i pogodowa (CEWN) zapewnia całodobowe przekazywanie wiadomości związanych z erupcją wulkanu La Soufriere na wyspie Saint Vincent i Grenadynach. Klęska dotknęła również sąsiednie wyspy. Podczas reagowania na katastrofy i sytuacje awaryjne, takie jak ta, CEWN wykorzystuje QRG 3,185 MHz LSB i 7,188 MHz LSB. CEWN prosi radioamatorów nie zaangażowanych w prowadzenie łączności związanej z erupcją wulkanu, aby powstrzymali się od pracy na tych częstotliwościach, pozostawiając je wolne.
Wygenerowano w sekund: 0.03