Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Brak tematów na forum
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Ćwiczenia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej z Fundacją Anikar.

Newsy22 września Koledzy Ryszard SQ9MDD, Mikołaj SP5ME, Bartłomiej SP5EKE i Paweł SQ5BLK oraz Koledzy Sławek SQ9JYE, Maciek SQ9MEP i Marcin SQ9RPX z Krakowskiej Amatorskiej Sieci Łączności Kryzsowej wzięli udział w ćwiczeniach ratowniczych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Było to praktyczne współdziałanie z ratownikami i test używania APRS w akcjach poszukiwawczych.


Podlesice_cwiczenia.pdf

Poniżej założenia i wnioski od Kol. Mikołaja SP5ME.

Założenia :

 • Przedstawienia systemu APRS w praktyce

 • Wskazanie zalet jakie płyną z APRS dla ratowników


 • Problemy:

  • Brak doświadczania w komunikacji pomiędzy ratownikami i członkami sieci w poszczególnych grupach.

  • Brak umiejętności i podstawowej wiedzy wśród ratowników z obsługi radiostacji.

  • Wymagane przeprowadzenia szkolenia, z łączności.  Wnioski:

  System APRS świetnie uzupełnia się z systemem Garmin poprzez aktualizowanie pozycji w sztabie w czasie rzeczywistym i naniesieniu obszarów poszukiwań do APRSIS32, co dawało możliwość, poinformowanie grup ,z e są poza swoim obszarem poszukiwań, bądź są na zupełnie innym

  Pasmo do komunikacji pomiędzy krótkofalowcami musi odbywać w paśmie 70cm, ponieważ sprzęt się zakłóca, częstotliwości KRG i pasmo 2m są zbyt blisko siebie.

  Więcej zdjęć i informacji znajdziecie na profilu Fundacji Anikar. https://www.facebook.com/FundacjaAnikar/

  Fundacji Anikar dziękujemy za zaproszenie i szansę na zdobywanie wiedzy.
  Kolegom z MASR i KASŁK dziękujemy za poświęcony czas i siłę. Tym bardziej,że następnego dnia nasi Koledzy aktywnie uczestniczyli w II Mazowieckim Pikniku Radiowym.

Podsumowanie - Powiatowo gminne ćwiczenia "Pułtusk 2018"

Newsy25 września Kolega Jarosław SP6RLH wraz z Pułtuskim klubem SP5PAU i Kolegami Ryszardem SP5DXU, Grzegorzem SQ5KGS i Zbyszkiem SP6JQQ wzięli udział
w powiatowo-gminnych ćwiczeniach "Pułtusk 2018". Celem ćwiczeń było „osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu i gmin w warunkach zewnętrznego
zagrożenia państwa i w czasie wojny.

Nowości i wspominki ministerialne

DziennikMoi drodzy!

W ostatnich tygodniach sporo dzieje się w naszej sieci. Mamy mało czasu na zadbanie o content na naszym FB i stronie.
Braliśmy udział w ćwiczeniach ratowniczych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, zorganizowaliśmy II Mazowiecki Piknik Radiowy, kierownictwo wzięło udział w III Zjeździe krajowym koordynatorów SP EMCOM PZK i zorganizowanych tam ćwiczeniach mobilnych, przenieśliśmy węzeł WL2K w inne miejsce i na inne pasmo oraz prowadziliśmy mniejsze i większe działania w terenie. Ostatnio nasi koledzy z Pułtuska wzięli udział w lokalnych ćwiczeniach kryzysowych. Postaramy się w wolnej chwili opublikować materiały fotograficzne i opisowe.

A w ramach wspominek prezentujemy list Pana Ministra Michała Boniego do wojewodów.

https://emcom.pzk.org.pl/wp-content/uploads/2017/12/Pismo-MAiC-do-wojewod%C3%B3w-z-dn.-10.05.2013.pdf


Przypominamy Wam tym samym,ze nasze działania nie są "oderwane" od porozumienia z Rządem RP. Egzekucja tego porozumienia zależy od dobrej woli obu stron.

Zapraszamy do testowania węzła WL2K

OprogramowanieMoi drodzy! Od dziś po okresie próbnym na 40m w Qth Kol. Sq5t , jedyny, polski węzeł Winlink - SP5MASR - jest dostępny na 80m, a więc dla całej Polski i okolic.

ĆWICZENIA "NAMIAR"

BezpieczeństwoWakacje się skonczyly!

Ćwiczenia APRS "Namiar"
05.09.2018
20:00-22:00

Prowadzący: SP5ME Mikołaj

QRG: 145.500 fonia - tutaj Mikołaj będzie podawał wywołanie
i dalsze informacje o QRG stacji automatycznej. Mikołaj poprosi też o pomoc silniejsze stacje.

144.800 aprs

Ćwiczenia polegają na zlokalizowaniu, jak najdokładniej, stacji automatycznej / beaconu (sstv), która gdzieś będzie wystawiona (tajemnica Ryszarda SQ9MDD). Ćwiczenia mają na celu poznanie funkcji aprs, które mogą się przydać np w przypadku namierzania stacji utrudniających łączność, jak i przykładowo sygnału radiowego osoby poszukiwanej. Część z naszych kolegów specjalizuje się w wykorzystaniu APRS w akcjach ratowniczych i ćwiczenia maja na celu przetestowanie rozwiązań przed wspólnymi ćwiczeniami z ratownikami , we wrześniu.

Kto ma możliwość i czuję się na siłach, aktywuje swoją stacje według instrukcji ze strony http://tech4.pl/SQ9MDD/?p=1239

Kto czuje się na siłach to może sam wystawić siebie jako stacja słysząca sygnał namierzany wg instrukcji :
http://tech4.pl/SQ9MDD/?p=1090

Inni proszeni są o podawanie raportów siły sygnału stacji automatycznej, zysku anteny, wysokość nad gruntem, jeżeli jest przysłonięta to z jakiego kierunku, a w przypadku stacji z antenami kierunkowymi kierunek anteny i szerokość wiązki.

Kierownictwo MASR PZK

II Mazowiecki Piknik Radiowy w Celestynowie

NewsyZapraszamy na II Mazowieckie Spotkanie Radiowe na terenie Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie dnia 23-09-2018r. (niedziela) w godz. 11-16.
Piknik ma charakter otwarty podobnie do innych spotkań krótkofalowców takich jak w Kampinoskim Parku Narodowym czy Kozienicach i ma na celu ogólną promocję technik łączności amatorskiej w tym również technik radiowej łączności kryzysowej.
Organizatorami Imprezy są Koledzy Michał SP5OSP oraz jako Z-ca Piotr SQ5PTZ.

W Pikniku biorą udział:

 • Nadleśnictwo Celestynów

 • Zarząd 37 OT Polskiego Związku Krótkofalowców

 • Zarząd SP EmCom na czele z Michałem SP9XWM

 • Ochotnicza Straż Pożarna w Wiązownie

 • Grupa Szkoleniowa Pierwszej Pomocy PCK

 • Fundacja Jednym Śladem


Więcej szegółów na stronie organizatora: www.piknik-celestynow.pl

Serdecznie zapraszamy !!

Sierpniowy Świat Radio wspomina o naszej działalności

NewsySierpniowy Świat Radio wspomina o naszej działalności promującej Służbę Radiokomunikacyjną Amatorską.

Więcej na naszym FP SP EmCom Mazowsze

Artykuł o SP EMCOM PZK i o nas we wrześniowym wydaniu magazynu QST

NewsyWe wrześniowym numerze magazynu QST, wydawanym przez ARRL, dzięki uprzejmości Henryka SM0JHF i redakcji ukazał się artykuł o SP EMCOM PZK i o nas.

Udział MASR w szkoleniu z zastosowania GPS w akcjach poszukiwawczych

Bezpieczeństwo07.07.2018 na zaproszenie Fundacji Anikar wzięliśmy udział w szkoleniu z zastosowania GPS w akcjach poszukiwawczych.

Podsumowanie ćwiczeń "MASR Winlink"

BezpieczeństwoKolega Norbert SQ5DRO, koordynator na powiat radomski zaproponował zorganizowanie ćwiczeń ad hoc z używania formularzy IARU w Winlinku. Bardzo dobry pomysł,bo nadal wielu z nas nie ma w tym wprawy. Również przyda się ćwiczenie z obsługi Winlinka dla mnie zaznajomionych z nim kolegów. Mieliśmy łączność od Radomia po Pułtusk i Brańszczyk.

Piknik "Bądź Bezpieczny Latem w Mieście".

Newsy27.06.2018 Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa Polskiego Związku Krótkofalowców, na zaproszenie Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy, wzięła udział w pikniku „Bądź bezpieczny latem w mieście”.

Wśród uczestników byli: Wojsko,Policja, Pogotowie, WOPR, PCK, Straż Graniczna. Impreza miała na celu promowanie bezpiecznych postaw wśród najmłodszych mieszkańców Warszawy. Dzieciom najbardziej podobała się możliwość zabawy kluczem telegraficznym. Bolesław SQ5PE skonstruował urządzenie połączone z kluczem i diodami led, które wydawało dźwięki w połączeniu z błyskami światła. Paru młodych ludzi zrobiło łączności pod okiem kierownika radiostacji. Główny trzon działania z dziećmi wziął na siebie Kol. Jerzy SP5DRE. Najnowszy członek MASR. Jego pomoc była niezastąpiona. Z kolei dla Służby Radiokomunikacyjnej Amatorskiej była to okazja na kontakt ze służbami profesjonalnymi i wolontariuszami-ratownikami. Nawiązane kontakty dają szansę na udział krótkofalowców w ćwiczeniach służb profesjonalnych. Jest to dla nas o tyle istotne,ze staramy się przywrócić znaczenie słowa SŁUŻBA występującego na naszych pozwoleniach.Maciej Muszalski SQ5EBM
Koordynator Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej SP5MASR

Fot. Adrian Matusik SQ5AM
Galeria
Wygenerowano w sekund: 0.01