Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Brak tematów na forum
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Podsumowanie ćwiczeń "MASR Winlink"

Bezpieczeństwo
W ćwiczeniach wzięło udział 27 stacji udzielając informacji pogodowych do stacji pomocniczych jak i sztabowych. Ćwiczenia pokazały,że przesyłanie droga radiowa wiadomości email jest opanowane i grupy stacji pomocniczych jak i sztabowych są w stanie zapewnić ciągłość informacji potrzebnych do dalszych działań w łączności kryzysowych.
Przeprowadzenie ćwiczeń dało nam szansę na pierwsze testy węzła Winlink Packet na 2m. Znaleźliśmy parę błędów w ustawieniach,które uniemożliwiły nam przesłanie formularzy szybszą drogą. Tomek SQ5T już nad tym pracuje,aby w przyszłości,finalna stacja pracowała sprawnie. Potwierdziło się,że do sprawnego zarządzania zapisywaniem i przesyłaniem komunikatów potrzebne są dwie osoby. Jeden operator da rade,ale musi robić komunikat zbiorczy.

Przy okazji na stacji sztabowej przetestowano poziom zakłóceń generowany przez ATU AH-4. Niestety,ale W.cz. skutecznie zakłócało pracę na pozostałych pasmach, wchodząc w tor audio innych radiostacji.

W cwiczeniach odebranow 8 wiadomosci Winlink w tym 4 zbiorcze 4 indywidualne.

Stacje indywidualne ktore przeslaly wiadomosc via Winlink to SP5UX, SQ5PE, SQ5NWF, SQ5EBM.
Dane ze stacji sztabowej przesłano na pasmie 10,1MHz do węzła w Bułgarii.

Stacja sztabowa pracowała z 3 lokalizacji:
Głowna - Wiązowna
Zapasowa - Saską Kępa (Warszawa)
DMR - Targówek

W raportach brak informacji dotyczących pasma, na którym zebrano informacje pogodowe. Nie jest to ważne lecz przydaje sie w statystykach łączności.

Kolejne ćwiczenia, które powinny się odbyć to ćwiczenia ogólnopolskie.

Zadaniem ćwiczeń ogólnopolskich ma być stworzenie sieci stacji z obsługa winlink, ścisłe współpracujących ze stacjami sztabowymi. Stacje pomocnicze jak i stacje sztabowe zbierają informacje od stacji zgłaszających i przekazują do stacji winlink w okręgu SP. Stacje Winlink z okręgów SP przetwarzają dalej informacje wysyłając zbiorcze raporty do SP EMCOM. Ćwiczenia takie mogą pokazać skale zasięgu Winlinka w SP.

Maciej SQ5EBM - Koordynator MASR
Norbert SQ5DRO - Koordynator Powiatu RadomskiegoWygenerowano w sekund: 0.01