Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Brak tematów na forum
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Wieczorno - nocne ćwiczenia "Anikar" - podsumowanie Kol. SQ5AM

Wieczorno - nocne ćwiczenia "Anikar" - podsumowanie Kol. SQ5AMNa piątkowe wieczorno-nocne ćwiczenia w hotelowym pokoju zainstalowaliśmy digi APRS w wersji walizkowej do tego antena SG-7900 na 5 metrowym maszcie w balkonu. Digi pokryło nam zasięgiem teren o promieniu ok. 10km do stacji ręcznych. Pod wiatą, gdzie zlokalizowany był sztab mieliśmy dwie stację. Jedna służyła do obsługi APRS odbierając dane bezpośrednio z ręcznych radiostacji lub poprzez digi, druga natomiast pełniła funkcję stacji do łączności głosowych z grupami poszukiwawczymi. W grupach przeszukujących teren byli krótkofalowcy z ręcznymi radiami APRS i koordynator akcji dzięki temu miał w sztabie graficznie na monitorze pogląd na cały teren poszukiwań wraz z bieżącą lokalizacją grup poszukiwawczych. Korespondencja głosowa przebiegała sprawnie, choć w dalszym ciągu problemem jest przyzwyczajenie do zbyt częstej wymiany znaków, co powoduje czas zajętości kanału radiowego. Jest to zupełnie niepotrzebne. Dobrym pomysłem jest przyjęcie na czas akcji kryptonimów i posługiwanie się nimi. Zwłaszcza jeśli chodzi o sztab, gdzie osoba przy radiostacji może się zmieniać i wołanie jej znakiem może powodować sytuację, że nikt nie zgłasza się ze sztabu. Zatem zaleca się przyjęcie kryptonimów dla sztabu – SZTAB lub 00, a dla ratowników samych sufiksów: ME, AM, BLK, BIH itp. Lub odpowiednio zespół 1, zespół 2, zespół 3
W sobotę z samego rana udaliśmy się na prośbę Częstochowskiej policji na teren, w którym kilka dni wcześniej zaginął człowiek. Jadąc w kolumnie, która została rozdzielona grupy pojechały różnymi trasami na miejsce zbiórki. Dzięki temu korespondencję między samochodami usłyszeli krótkofalowcy z Częstochowy: Mariusz SQ9KFZ i Krzysiek SQ9MPK. Koledzy z Częstochowy stawili się na miejscu poszukiwań i również aktywnie wzięli w nich udział.
Podobnie jak poprzedniego dnia w sztabie ustawiliśmy walizkowe Digi, a zespoły poszukiwawcze wraz z krótkofalowcami ruszyli w teren. Używaliśmy w trakcie akcji częstotliwości KRG i 145.500. Uwagi takie same jak do ćwiczeń nocnych. Co do wskazówek które trzeba wziąć pod uwagę w przyszłości, to lokalizacja Digi i ewentualnie przemiennika go-box. Wskazane aby był zlokalizowany w wysokim punkcie. Niekoniecznie w sztabie. Na UKFie mieliśmy łączność z Bartkiem SP5EKE, który został w ośrodku i mając do dyspozycji łączność UKF i KF odbierał od nas raporty i w ramach ćwiczeń sieci EmCom przesyłał je do Warszawy. System APRS świetnie sprawdził się podczas akcji poszukiwawczej na terenie ponad 200 ha. Wyjazd i udział w ćwiczeniach dał nam szansę sprawdzenia rozwiązań APRS i łączności w terenie. Jesteśmy w stanie obsłużyć akcję poszukiwawczą na terenie kilkuset hektarów.

Adrian SQ5AM.

AMPodsumowanieANIKAR.doc.
Wygenerowano w sekund: 0.03