Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Brak tematów na forum
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Ćwiczenia "Zagubieni w akcji" - Podsumowanie

Ćwiczenia "Zagubieni w akcji" - Podsumowanie

W czwartek 21 marca, MASRowa ekipa z Ochoty w składzie SP5WIT – organizator - logowanie łączności, SP5EKE - łączność 145.500 FM, SQ5GLU i SQ5PE – praca na DMR, SP5SO – wsparcie,
przeprowadziła ćwiczenia pt. "Zagubieni w akcji". Celem przeprowadzenia ćwiczeń była próba namierzenia przez korespondentów lokalizacji stacji terenowej. Ćwiczenia miały charakter dynamicznej improwizacji i zostały zaanonsowane 12h przed rozpoczęciem.

Jak zazwyczaj, tego typu ćwiczenia miały też na celu przeprowadzenie sprawdzianu sprzętu oraz efektywnego uruchomienia stacji, i późniejszego sprawnego demontażu z miejsca operowania. Znakomicie sprawdza się tu zastosowanie systemu go-box z radiostacją i jej wyposażeniem zabudowanej w poręcznej skrzynce-walizce. Przy okazji przetestowaliśmy polowy maszt lekki, zakupiony w znanej firmie będącej źródłem demobilowego wyposażenia. Jest on niedrogim rozwiązaniem umożliwiającym wyniesienie anteny do wysokości rzędu 10m, wymaga natomiast zastosowania dwóch pięter odciągów, oraz podczas stawiania - pomocy drugiej osoby.

Miejscem nadawania było Kopiec Powstania Warszawskiego w okolicy ul. Bartyckiej. Jest to wysoko położony punkt. Jego zaletą jest ogólnodostępność i niski poziom zakłóceń, a także wystarczająca ilość miejsca oraz elementów ułatwiających szybkie zainstalowanie anten.

Rozstawienie i przygotowanie sprzętu zajęło nam około 15 minut. Udało nam się przeprowadzić wiele odległych łączności (Radom) nawet z mocy 5W.
Zastosowany sprzęt:
Stacja 2m FM:
Maszt alu 7m + Diamond X-30 + 15m fidera Ecoflex10
FT-857 + aku 20Ah, słuchawki
Laptop Lenovo X230
Oświetlenie Black Diamond Apollo

DMR:
TYT MD-380 UHF i Anytone 878
Maszt polowy o wysokości 9m + Midland NR-770 + 15m fidera H155

Stanowisko uzupełniał stolik oraz fotele turystyczne.

W ćwiczeniach wzięło ogółem 29 stacji na 2m i 7 stacji DMR

Test łączności DMR simplex miał na celu ocenę przydatności wykorzystania tego systemu bez użycia przemienników. Z punktu widzenia pracy stacji sztabowej prowadzącej wywołania, wypadł on bardzo pozytywnie. Łączność była bezproblemowa, a czytelność wszystkich korespondentów była znakomita. Należy przy tym zauważyć że część zgłaszających się stacji DMR pracowała "portable". W rzadkich przypadkach relacji, gdzie pojawiały się nieliczne błędy w zdekodowaniu audio, czytelność spadała do R4 ze słyszalnymi zniekształceniami typowymi dla DMR w takiej sytuacji.
Oczywisty w cyfrowej łączności brak szumów, problemów ze squelchem podnosi akustyczny komfort pracy stacji, szczególnie w której operatorzy obok mogą pracować w tym czasie na innych pasmach.
W przypadku najdalej oddalonej stacji SQ5EBM (dystans ok. 18km) relacje operatora zarówno z anteny bazowej jak i portable z zewnątrz budynku, były czytelne jednakowo dobrze - praktycznie bez zauważalnej różnicy. Biorąc pod uwagę podjętą pracę na dość mocno zakłócanym przez obecność "obcych" sygnałów paśmie 70cm, można wywnioskować że algorytmy korekcji błędów w kodeku audio zastosowanym w DMR dobrze radzą sobie w trudnym środowisku, w sytuacji w której być może relacja nadana w FM mogłaby być wyrywkowo zakłócana.
Bardzo dużą pomocą dla operatora, szczególnie pracującego na stacji sztabowej, jest identyfikacja ID/znaku nadawcy na wyświetlaczu - eliminuje konieczność potencjalnego powtarzania znaku nadawcy celem jego prawidłowego rozpoznania, tym samym pozwala na szybsze i skuteczniejsze przekazanie komunikatu.
W przypadku mających miejsce "nakładek' przy zgłaszających się jednocześnie 2-3 stacjach, widoczny krótko znak po naciśnięciu przez nie PTT, pozwolił na zapamiętanie przez operatora znaków i kolejkowanie ich do dalszej łączności.
Biorąc pod uwagę setup testowej stacji - kabel ze znacznym tłumieniem w paśmie 70cm, oraz antena mobilowa do której z pewnością doprowadzona została jedynie mniejsza część nadanej mocy z 5W którymi dysponuje podłączony wówczas ręczny radiotelefon MD-380, można oceniać łączność simplex w tym systemie jako dobre uzupełnienie i skuteczne rozwiązanie do wykorzystania w przyszłości.

Galeria Zdjęć - MASR KOPIEC

Pozdrawiamy
Wit SP5WIT, Radek SQ5GLU
Wygenerowano w sekund: 0.03