Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Powitanie

Witamy w serwisie informacyjnym Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej.
Klub terenowy PZK zarejestrowany przy OT-37. Założyciele: SP5RE, SQ5NWE, SQ5SDL.

Pożegnanie Adama SQ5PET

Szanowni, przed chwilą dotarła do nas informacja o nagłej śmierci naszego, klubowego Kolegi - Adama SQ5PET. Nie wiem co napisać. Nie kleją mi się słowa. Adam był bardzo aktywnym członkiem naszej sieci. Wielu znało go osobiście. Był pełen energii i pomysłów. Darzyłem Adama szacunkiem i podziwem za jego zaangażowanie. To m.in. Jemu zawdzięczamy ostatnie ćwiczenia "Wisła". Będzie nam go brakowało. Nie tylko jego głosu w eterze,ale i jego -osobiście.
Pożegnanie 27.08 o godz. 17:00 w kaplicy ul. Fosa 19A. Msza Pogrzebowa 28.08 o godz. 14:00 w Parafii św. Anny w Piasecznie pl. Piłsudskiego 10.
73 Adamie! Do usłyszenia pewnego dnia!
SQ5EBM

Link

Podsumowanie ćwiczeń "Wisła"

W dniu 8 lipca 2020r. o godzinie 20:00 odbyły się ćwiczenia Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej o kryptonimie "Wisła". Ich celem była próba zapewnienia radiowego pokrycia warszawskiego odcinka Wisły wraz z sąsiednimi powiatami oraz przeprowadzenie testów łączności za pomocą radiostacji ręcznych oraz przewoźnych. Operatorzy tych stacji pracować mieli z obiektów znajdujących się na rzece - takich jak mosty, lub bezpośrednio znad brzegu Wisły. Dodatkowo nastąpić miała próba zbudowania mostu radiowego i przekazania komunikatu "łańcuszkiem", realizowana kolejno przez wszystkie zlokalizowane w ten sposób stacje, aż do ostatniego węzła licząc "w dół" rzeki.


(Zbiorcze foto pochodzące od stacji biorących udział w ćwiczeniach: http://sq5glu.wireland.org/20200708_MASR_cwiczenia_WISLA_foto_zbiorcze/)

Ćwiczenia "Wisła"

Szanowni, Kol. Adam SQ5PET organizuje ćwiczenia "Wisła"
Prosimy Was o udział i wybranie się w teren, nad Wisłę (ci, którzy mogą), na najbliższe Wam przeprawy (mosty itp) a pozostałych o wsparcie w przekazywaniu komunikatów. Wszelkie pytania i wątpliwości proszę kierować do Adama SQ5PET

Data: Środa 8.07.2020
Godzina 20:00 czasu lokalnego

Przekażemy komunikat z Góry Kalwarii z nurtem Wisły.

Stacja Centralna (SC) Kopiec Powstania Warszawskiego - 145,500
zbiera raporty o stanie Wisły i zagrożeniach od poszczególnych stacji (ST)

Dodatkowe częstotliwości:
Północ i Warszawa między mostami - 145,525
Południe - 145,475

Pozdrawiamy
Kierownictwo MASR

RON Radom i SR5RAD w Hamspirit

RON Radom i SR5RAD w HamspiritDziękujemy za tak obszerny artykuł o naszym Radomskim przemienniku.
Artykuł do poczytania pod tym linkiem
https://hamspirit.pl/?p=1988

Poniedziałkowe sprawdzenie łączności SP EMCOM PZK

BezpieczeństwoWczoraj na paśmie 80m oraz satelicie Es'Hail2 odbyło się sprawdzenie łączności SP EMCOM PZK

Włączamy się w akcję " Warszawa szyje maski dla medyków."

BezpieczeństwoPowracając do tematu pomocy ratownikom działamy w akcji Warszawa szyje maski dla medyków. Nie tylko my, ale również nasi bliscy. Zbieramy maseczki od uczestników akcji i zawozimy do magazynu centralnego.

Więcej na naszym FP Link

Wsparcie dla Szpitala MSWiA

Szanowni,

Jak wiecie nie jesteśmy ratownikami medycznymi. Nasze zdolności i możliwości skupiają się stricte na łączności.

SP5MASR PZK QRV na ES'HAIL2

Dziś,22.03.2020 po udanych próbach przeprowadzonych w ostatnich dniach, dzięki ciężkiej pracy Kolegów Bolesława SQ5PE i Krzysztofa SP5GDX nasza sieć uzyskała zdolność do komunikacji z użyciem jedynego, amatorskiego satelity geostacjonarnego.
Od dziś nasza sieć uniezależniła się od łączności KF w celu kontaktu z zagranicą oraz uzyskała zdolność pracy w WL2K via tego satelitę.Poniżej komunikat nadany na planowanej QRG EMCOM o ogłoszeniu QRV MASR PZK. Jednocześnie dementujemy twierdzenia o jakimkolwiek wywyższaniu się. To nie nasza wina,ze SQ5PE ma ponad 2m wzrostu,a satelita wisi w kosmosie.

Link

EMCOM A ES'HAIL

BezpieczeństwoW porozumieniu z Prezesem SP EMCOM PZK, Kol. Michałem SP9XWM nawiązaliśmy kontakt z niemieckim AMSAT w celu wspólnego działania dot. przyznania QRG dla działań kryzysowych na satelicie Es'Hail.

Frontem do klienta - czyli o emcomie dla laików

Z lekkim opóźnieniem pojawia się to na naszej www, gdyż większość informacji publikujemy na naszym Facebookowym fanpejdżu.

Portal Hamnews zaprezentował dwuczęściowy artykuł o krótkofalarskim emcomie, gdyż wiele osób wiedzę o emcomie czerpie głównie ze swoich wyobrażeń i patrzy na rodzącą się w Polsce łączności kryzysowej przez pryzmat istniejących od dziesięcioleci, finansowanych przez państwo albo z grubych składek członkowskich sieci w państwach zachodnich.

Zachęcamy do lektury:
Cz.1 Link
Cz.2Link

COVID-19 i co dalej?

Szanowni,

odpowiadając na pytania od osób zupełnie niezorientowanych czym krótkofalarska łączność kryzysowa jest śpieszymy przypomnieć, gdyż widzimy, że nawet artykuły w prasie branżowej są zbyt skomplikowaną lekturą, że:

1. Nie! Nie posiadamy własnych helikopterów, łodzi desantowych.
2. Nie! Nie jesteśmy jednostką specjalną.
3. Nie! Nie jesteśmy jednostką do walki z zagrożeniami Atomowymi, Biologicznymi, Chemicznymi.
4. Nie! Nie jesteśmy wypożyczalnią sprzętu radiowego, ale odpowiednie kontakty mamy i jeśli jakaś instytucja pogrążona w kryzysie związanym z COVID-19 poprosi, to uruchomimy nasze kontakty.
5. Nie! Nie posiadamy strojów hazmat. Wielu z nas posiada własne środki ochrony.
6. Nie! Łączność tradycyjna nie została przerwana. Zachorowań mamy mniej niż na grypę i śmierci również.
7. Tak! Jesteśmy w kontakcie z organizacjami zrzeszonymi w KDS ds. RiOL i z Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy. Przedstawiciele BBiZK mają do nas wszelkie, niezbędne namiary i jeśli taka konieczność zajdzie podejmiemy działania w ramach przewidzianych dla emcomu.
8. Tak! Działamy! Przenieśliśmy testowy węzeł WL2K na 144850 w lepszą i silniejszą lokalizację. Na wypadek "k". Poza obszar najbardziej narażony.
9. Tak! Pracujemy nad uniezależnieniem węzła WL2K na KF od komercyjnego łącza.
10. Tak! Przeprowadziliśmy ćwiczenia z REALNIE istniejącymi sieciami, symulując konieczność przekazu informacji po blokadzie dużego miasta.
11. Tak! Podjęliśmy działania z SP EMCOM PZK w ramach współpracy międzynarodowej, w celu przygotowania się do zaniku łączności konwencjonalnej i zapewnienia Polakom poza granicami kraju łączności z Polską.
12. Tak! Jesteśmy prawie całą dobę osiągalni na 145.500.
13. Tak! Jesteśmy gotowi służyć społeczności lokalnej. Aktywni członkowie MASR są znani w swoim otoczeniu, a jeśli wystąpi potrzeba, to mogą oznaczyć swoje stacje piktogramem :http://masr.pl/viewpage.php?page_id=3 *
14. Tak! W ramach przygotowania do sytuacji kryzysowej przeprowadziliśmy udane próby na Es'hail fonią i WL2K, a więc w naszej sieci są już dwa zestawy do łączności satelitarnej geostacjonarnej. Będzie więcej.

* juz dwa lata czekamy na wprowadzenie tego znaku przez PZK
Wygenerowano w sekund: 0.04